Artróza aneb když pohyb bolí

Zamyslete se nad tím, proč váš pejsek nechce vstát z pelíšku a řešte problém včas. Za neochotou se může skrývat velká bolest, která se časem stále zhoršuje. Osteoartróza se nedá vyléčit a s věkem se stále zhoršuje. Nabaluje se na problémy z mládí a stará zranění. Nečekejte a řešte bolest vašeho pejska!

Proč mě to trápí

Nejčastěji onemocní starší pejsci, kteří trpěli na nějaké onemocnění kloubů již v mládí (ať už jde o dysplazii kyčelního kloubu/lokte, luxace čéšky, osteochondrózy, infekce kloubů atd.) nebo se jedná o stav po různých úrazech (např. nitrokloubní zlomeniny).

U primární osteoartózy není příčina známa a většinou se vyskytuje u starších a obézních pejsků. Toto onemocnění nelze zcela vyléčit. Je však možné jeho průběh zpomalit a tím zkvalitnit psí život.

Jak to vnímám já, Fído

Nejhorší a často i bolestivá je pro mě jakákoliv činnost po delší době klidu. Poté se ale často „rozchodím“. Nerad (z důvodu bolestivosti kloubů) vstávám z pelíšku, nemám rád chůzi po schodech. Začal jsem být více citlivý na změny počasí – především chlad, to mě pak moje klouby začnou taky bolet a nechce se mi nic dělat. Výrazné zatížení až přetížení (příliš dlouhá procházka) mi také nedělá vůbec dobře a moje klouby pobolívají. Na hraní s ostatními pejsky a páníčkem už taky nemám náladu.

Toto onemocnění bolí, ale vede také k přestavbě mých kloubů. V mojí kloubní chrupavce ubývá množství stavebních součástí (glukosaminoglykanů), okolní tkáně jsou ničeny a dochází k jejich přestavbě (novotvorbě kostní tkáně, která omezuje normální pohyb v kloubu).

Veterináři často říkají, že bolestivost u pejsků není přímo úměrná míře poškození kloubů (silně poškozený kloub může bolet jednoho pejska málo a jiný pejsek má těžké bolesti při slabším kloubním poškozením).

Později si u mě moji majitelé mohou všimnout otoků kloubů, ztráty svalové hmoty (z důvodu nechuti k pohybu) a snížení celkové pohyblivosti postižených kloubů. Bohužel můj stav, pokud není léčen, se postupem času jen a jen zhoršuje.

Jak lze s artrózou bojovat

dotshock_xxlZákladním krokem je navštívení veterinárního lékaře. Ten mě prohlídne a uváží, čím by mohl být můj stav způsoben a potom navrhne odpovídající léčbu.

Můj veterinární lékař může navrhnout mým páníčkům přiměřený pohyb se mnou, zaměřený především na pravidelné kratší procházky. Jednorázová zátěž či přetížení by mi přitížily. Moje klouby by měly být chráněny před nárazy, měl bych se vyhnout tedy jakýmkoliv skokům. Dále by mělo být moje tělo dostatečně osvaleno, neměl bych mít nadváhu. To mým kloubům moc nesvědčí, spíš jim ubližuje. Prý dokonce existují i veterinární diety na kloubní onemocnění, které mi pomůžou udržet mou tělesnou kondici a přitom obsahují i chondroprotektiva a nenasycené mastné kyseliny.

Při výrazné bolestivosti mi může můj veterinář pomoct léky proti bolesti. Tyto léky by se neměly užívat dlouhodobě. Pokud je to však nutné a bolesti přetrvávají, existují v dnešní době léky, které jsou speciálně vyvinuté pro dlouhodobé užívání.

Kromě redukce mé hmotnosti a dostatečného pohybu, by léčba měla zahrnovat tzv. chondroprotektiva, která pomáhají opravovat poškozené klouby. Jedná se o přírodní látky jako glukosaminsulfát, chondroitinsulfát nebo kyselina hyaluronová, které jsou přirozenými stavebními složkami chrupavek a kloubní tekutiny. Jejich efekt nastupuje se zpožděním (3 – 5 týdnů), zato ale jejich pozitivní účinek přetrvává 2 – 6 měsíců.

Každému pomáhá něco jiného

Fungují na nás různé věci. Stejně jako u vás. Při jedné procházce mi kamarád Bruno řekl, že chodí ke zvířecímu fyzioterapeutovi, který se stará o jeho nemocné klouby. Byl na masáži, magnetoterapii, byl u něho použit i tzv. cold laser. Prý mu to pomáhá, ale prý to nepomáhá každému. Alternativní léčba určitě stojí za zkoušku i pár týdnů bez bolesti nám velmi pomůže a jsme šťastní. Pokud se nám ale uleví, pokračujte v léčbě! Víme, že je to finančně i časově náročné, ale my jsme vám moc vděční.

Nejlepší je věnovat zvýšenou pozornost prevenci. Mým větším kamarádům dávejte podpůrné prostředky při růstu už od malička. Jejich klouby nedostanou takový zápřah a odměníme se vám v pozdějším věku svým zdravím. Stejně tak pokud má už váš zvířecí kamarád víc jak šest let, dodejte mu preventivně přípravky na podporu kloubů, vazů a šlach. Nikdy nevíte, kdy už ráno nevstaneme z postele a věřte mi, pěkný pohled na nás pak není.

Zdroje

http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/podavani-chondroprotektiv-159.html

http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/05/05.pdf

https://www.rajkrmiv.cz/veterinarni-poradna-pece-o-klouby/

 

 

 

Zdroj: Nemoci psa a kočky 1. díl, Svoboda a kol., 2008

O autorovi

Adéla Volková

Adéla Volková

Zajímavé články

Nadváha, obezita a nutriční poruchy

Nadváha až obezita je charakterizována zvýšeným podílem tělesného tuku. Už samotná nadváha představuje nepříznivý faktor ovlivňující zdraví a život našich zvířecích přátel, proto bychom nad tímto problémem neměli jen tak mávnout rukou.

Potravní alergie u psa a kočky

Diskuze na téma, zda má pejsek nebo kočička alergii na krmivo, je v ordinaci velmi častá. Jak to tedy vlastně s těmi potravními alergiemi u zvířat je?
Na úvod je nutné říct, že informace, které byly doposud zjištěny vědeckým zkoumáním, nejsou zdaleka kompletní a spousta mechanismů v této problematice stále není objasněna. Nicméně, jsou informace, které již zjištěny byly a jsou prokázané, a právě o nich je tento článek.

Vyzkoušej, ochutnej! Aneb test tří značek granulí

Víme, co prodáváme a chceme, aby granule kromě všech důležitých složek měly také výbornou chuť. Rozhodli jsme se tedy otestovat tři nejznámější značky granulí a podělit se s vámi o výsledky. Jak chutnaly naší fence? Je to totiž psí slečna, která moc dobře ví, co je nejlepší. Jdeme na to!

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru