Artróza aneb když pohyb bolí

Zamyslete se nad tím, proč váš pejsek nechce vstát z pelíšku a řešte problém včas. Za neochotou se může skrývat velká bolest, která se časem stále zhoršuje. Osteoartróza se nedá vyléčit a s věkem se stále zhoršuje. Nabaluje se na problémy z mládí a stará zranění. Nečekejte a řešte bolest vašeho pejska!

Proč mě to trápí

Nejčastěji onemocní starší pejsci, kteří trpěli na nějaké onemocnění kloubů již v mládí (ať už jde o dysplazii kyčelního kloubu/lokte, luxace čéšky, osteochondrózy, infekce kloubů atd.) nebo se jedná o stav po různých úrazech (např. nitrokloubní zlomeniny).

U primární osteoartózy není příčina známa a většinou se vyskytuje u starších a obézních pejsků. Toto onemocnění nelze zcela vyléčit. Je však možné jeho průběh zpomalit a tím zkvalitnit psí život.

Jak to vnímám já, Fído

Nejhorší a často i bolestivá je pro mě jakákoliv činnost po delší době klidu. Poté se ale často „rozchodím“. Nerad (z důvodu bolestivosti kloubů) vstávám z pelíšku, nemám rád chůzi po schodech. Začal jsem být více citlivý na změny počasí – především chlad, to mě pak moje klouby začnou taky bolet a nechce se mi nic dělat. Výrazné zatížení až přetížení (příliš dlouhá procházka) mi také nedělá vůbec dobře a moje klouby pobolívají. Na hraní s ostatními pejsky a páníčkem už taky nemám náladu.

Toto onemocnění bolí, ale vede také k přestavbě mých kloubů. V mojí kloubní chrupavce ubývá množství stavebních součástí (glukosaminoglykanů), okolní tkáně jsou ničeny a dochází k jejich přestavbě (novotvorbě kostní tkáně, která omezuje normální pohyb v kloubu).

Veterináři často říkají, že bolestivost u pejsků není přímo úměrná míře poškození kloubů (silně poškozený kloub může bolet jednoho pejska málo a jiný pejsek má těžké bolesti při slabším kloubním poškozením).

Později si u mě moji majitelé mohou všimnout otoků kloubů, ztráty svalové hmoty (z důvodu nechuti k pohybu) a snížení celkové pohyblivosti postižených kloubů. Bohužel můj stav, pokud není léčen, se postupem času jen a jen zhoršuje.

Jak lze s artrózou bojovat

dotshock_xxlZákladním krokem je navštívení veterinárního lékaře. Ten mě prohlídne a uváží, čím by mohl být můj stav způsoben a potom navrhne odpovídající léčbu.

Můj veterinární lékař může navrhnout mým páníčkům přiměřený pohyb se mnou, zaměřený především na pravidelné kratší procházky. Jednorázová zátěž či přetížení by mi přitížily. Moje klouby by měly být chráněny před nárazy, měl bych se vyhnout tedy jakýmkoliv skokům. Dále by mělo být moje tělo dostatečně osvaleno, neměl bych mít nadváhu. To mým kloubům moc nesvědčí, spíš jim ubližuje. Prý dokonce existují i veterinární diety na kloubní onemocnění, které mi pomůžou udržet mou tělesnou kondici a přitom obsahují i chondroprotektiva a nenasycené mastné kyseliny.

Při výrazné bolestivosti mi může můj veterinář pomoct léky proti bolesti. Tyto léky by se neměly užívat dlouhodobě. Pokud je to však nutné a bolesti přetrvávají, existují v dnešní době léky, které jsou speciálně vyvinuté pro dlouhodobé užívání.

Kromě redukce mé hmotnosti a dostatečného pohybu, by léčba měla zahrnovat tzv. chondroprotektiva, která pomáhají opravovat poškozené klouby. Jedná se o přírodní látky jako glukosaminsulfát, chondroitinsulfát nebo kyselina hyaluronová, které jsou přirozenými stavebními složkami chrupavek a kloubní tekutiny. Jejich efekt nastupuje se zpožděním (3 – 5 týdnů), zato ale jejich pozitivní účinek přetrvává 2 – 6 měsíců.

Každému pomáhá něco jiného

Fungují na nás různé věci. Stejně jako u vás. Při jedné procházce mi kamarád Bruno řekl, že chodí ke zvířecímu fyzioterapeutovi, který se stará o jeho nemocné klouby. Byl na masáži, magnetoterapii, byl u něho použit i tzv. cold laser. Prý mu to pomáhá, ale prý to nepomáhá každému. Alternativní léčba určitě stojí za zkoušku i pár týdnů bez bolesti nám velmi pomůže a jsme šťastní. Pokud se nám ale uleví, pokračujte v léčbě! Víme, že je to finančně i časově náročné, ale my jsme vám moc vděční.

Nejlepší je věnovat zvýšenou pozornost prevenci. Mým větším kamarádům dávejte podpůrné prostředky při růstu už od malička. Jejich klouby nedostanou takový zápřah a odměníme se vám v pozdějším věku svým zdravím. Stejně tak pokud má už váš zvířecí kamarád víc jak šest let, dodejte mu preventivně přípravky na podporu kloubů, vazů a šlach. Nikdy nevíte, kdy už ráno nevstaneme z postele a věřte mi, pěkný pohled na nás pak není.

Zdroje

http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/podavani-chondroprotektiv-159.html

http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/05/05.pdf

https://www.rajkrmiv.cz/veterinarni-poradna-pece-o-klouby/

 

 

 

Zdroj: Nemoci psa a kočky 1. díl, Svoboda a kol., 2008

O autorovi

Tým redaktorů

Tým redaktorů

Tým redaktorů Psí hvězdy pro vás píše články ze všech možných oblastí. Každého baví a zajímá něco jiného, spojili tedy své síly a dohromady připravují články, reportáže a zajímavosti.

Zajímavé články

sad-dog-on-hardwood-floor

Slavte tiše! Zkuste to letos jinak…

Oslavy konce roku jsou pro Vaše domácí mazlíčky stresujícím obdobím. Psi mají mnohem citlivější uši než lidé a slyší proto i zvuky, o kterých lidé nemají ani tušení. Intenzivní hluk u nich může vyvolat silnou bolest a stres. V krajním případě může zvíře upadnout I do šoku. Výjimkou není ani epileptický záchvat. A právě Silvestrovská noc je plná takových zvuků. Podívejte se s námi, jak můžete Vašim miláčkům pomoci toto období lépe zvládnout.

lisacek2

Malý velký bojovník, Lišáček

Na kost vyhublý, bez energie, bez naděje na další den a bez kapky pomoci. Takový byl do včerejšího dne osud malého Lišáčka, kterého na poslední chvíli zachránila organizace ForDogs z. s. Přečtete si jeho příběh, který bohužel nemá šťastný konec. Dne 7. listopadu 2016 jeho srdíčko tlouklo naposledy…

1465367206_MCR_agiloty

Mistrovství ČR Bordel Colií v agility 2016

Třebíč hostila ve dnech 3. – 5.června 2016 Mezinárodní mistrovství ČR border colií v agility a Psíhvězda.cz nemohla chybět!

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru