BARF a jak na něj

Jak krmit svého psa je poměrně zásadní otázka všech budoucích i současných majitelů. Nejjednodušší je nasypat každé ráno a večer psovi granule, které jsou vyvážené, plné živin a důležitých látek, ale také plné náhražek a umělých složek, které maso nikdy ani neviděli. Co když chcete jít jiným směrem? Zkuste BARF!

Co to vlastně BARF znamená?

Pro mnoho lidí stále neznámá zkratka má celkem jednoduchý základ. Jedná se o zkratku z angličtiny, nejčastěji překládanou jako Bones and Raw Food, tedy kosti a syrová potrava (syrové maso, zelenina, ovoce a byliny).

rawkibble-featBARF je tedy metoda výživy domácích masožravých zvířat přirozeným způsobem. Jedná se o nejpřirozenější způsob výživy zejména psů, ale také koček, každopádně je nutné dodržet několik podmínek a dbát na vyváženost stravy.

Jak si pes poradí s masem?

Vycházíme z toho, že psi se vyvinuli z vlků, mají stále stejné trávení a jejich zažívací soustavy jsou podobné. Pes má stále zuby uzpůsobené pro ulovení a sežrání kořisti. Pomocí špičáků je schopen kořist zabít, stoličkami pak drtí maso i kosti. Vlk svůj jídelníček jistě obohatil i ovocem, trávou, bylinami a kořínky stejně tak, jako my nyní přidáváme k masu a kostem ovoce, zeleninu a bylinky. Touto skladbou stravy dostává vše, co potřebuje – tuky, bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerální látky a vlákninu.

Možná vás zaskočí, jak pes bude po pár dnech nadšený z krmení syrovou stravou. Přestane hltat a začne opravdu kousat. Kostí se nebojte, syrové nemůžou odolnému žaludku psa nijak ublížit.

A co granule?

Granule jsou uměle vyrobené a příroda nevytvořila psům zažívací soustavu pro ně uzpůsobenou. Pes ve slinách nemá žádné trávicí enzymy. Sliny slouží pouze k obalení potravy, aby se lépe dostala do zažívacího traktu a žaludku, který je dostatečně velký na to, aby pojmul i větší množství stravy a tu pak pomalu trávil. Jelikož pH v žaludku psa má hodnotu 0,5- 1, tak spolehlivě zajistí strávení i větších kusů masa, kostí a i případnou likvidaci zárodků parazitů a bakterií.

Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem právě čerstvé potravy, tedy primárně masa. Pokud tento podnět chybí – strava obsahuje velké množství rostlinných složek, nevytváří se pak dostatečné množství žaludečních šťáv a nedochází k dokonalému strávení potravy.

Potrava, kterou pes ve formě granulí tak není dostatečně využita a vzniká velký odpad. Je to poměrně jasně vidět na exkrementech vašeho psa. Čím více obilovin, moučky a doplňujících látek, tím méně pes z takové potravy získá a tím více z něj “odejde”. Čím kvalitnější granule psovi dáte, tím menší hromádky po něm budete sbírat. Spojená je s tím i plynatost, nadýmání a další zažívací problémy.

Dle moderních výzkumů a statistik s průmyslově vyráběnou granulovanou výživou narůstá počet zdravotních potíží u psů (mezi nejčastější patří kožní potíže, alergie, nemoc slinivky a jater nebo také rakovina). Metodu krmení BARFem bohužel stále často nedoporučují někteří veterinární lékaři. Dokud i nadále budou distributory různých komerčních značek granulí, tak tomu asi ani jinak nebude.

Jaké má krmení syrovou stravou výhody?

 • vždy víme, co do misky psovi dáváme
 • lépe fungující zažívání, kdy psí zažívání leccos nerozhodí
 • omezená tvorba zubního kamene díky okusování kostí a žvýkání velkých kusů masa
 • čerstvost stravy
 • nižší riziko nákazy parazitů
 • možnost okamžité změny krmné dávky, při jakékoliv změně potřeb psa
 • konec nechutenství

788_10897992_917305338282639_7842365639579963109_nZměna bude na vašem psovi vidět prakticky během pár dní. Hned si všimnete právě menšího “odpadu” z vašeho miláčka a také menší potřebu příjmu vody. V mase, zelenině a kostech je voda obsažena sama o sobě a pes už nemá takovou potřebu pít. Dále je menší riziko torze žaludku, zlepšení imunity a pevnější svaly, šlachy a vazy. Celkově snadno ovlivníte vzhled a kvalitu srsti vašeho psa. Ideální je tato strava pro alergiky, kde mnohem lépe objevíte, která složka potravy psovi způsobuje problémy.

Tak a co nevýhody?

Mezi hlavní nevýhody, které bývají uváděny v souvislosti s BARFem, patří otázka kde shánět maso, kde ho skladovat a větší časová náročnost. Avšak s porovnáním výhod, které BARF přináší, se dle nás jedná jen o drobnou komplikaci, kdy lze jistě nalézt řešení. S prvními dvěma problémy Vám pomůžou specializované prodejny, které se věnují právě syrovému masu.

Řada E-shopů vám doveze požadované množství přímo až k vám domů a to bez nutnosti minimálního odběru. Ideální je samozřejmě mít velký mražák a pořídit si zásobu masa na celý měsíc.

Na začátku jsme mluvili o důležitosti vyvážené stravy. To je heslo, velmi využívané zastánci granulí a odpůrců BARFu. Důležité je si však uvědomit, že krmení má být vyvážené v řádu týdnů či měsíců, ne každého dne! Pokud budeme střídat pár druhů masa, přidávat kosti, sem tam vnitřnosti, ovoce či zeleninu a nějaký ten přírodní doplněk, není se čeho obávat.

Jelikož pes čerstvou potravu velmi rychle tráví, je třeba dospělého psa krmit alespoň 2× denně. Štěňata v závislosti na věku 3-5× denně, mladé psy 3× denně. Neměli bychom také dávat potravu studenou, nebo zmrzlou. Lehko bychom pak psovi přivodili zažívací potíže. Další velmi diskutovanou otázkou jsou parazité v mase a jejich zničení. Tomuto problému předejdete zmražením masa alespoň na 48 hodin. Velmi nízká teplota bakterie zničí stejně efektivně jako teplota vysoká. A důležité živiny v mase zůstanou zachovány.

Z čeho složit krmnou dávku?

Když se rozhodnete krmit psa BARFem, začnete nad stravou vašeho zvířete víc přemýšlet. Je potřeba krmnou dávku sestavit, navážit, připravit a pak až nabídnout psovi. Možná se vám to zdá složité, ale stačí se držet několika zásad a sestavit si, stejně jako pro sebe, jídelníček. Budete pak přesně vědět co nakoupit, co psovi na daný den připravit a zajistíte tak, že dostane vše, co potřebuje. Doporučujeme nakoupit si 7-10 stejně velkých krabiček, do kterých si vždy připravíte stravu na několik dní. I v nezmražené podobě vám dávka vydrží v lednici několik dní. U kvalitního hovězího masa se navíc nemusíte bát zrání.

 • Maso a vnitřnosti – v objemu dávky by měly tvořit 50-60%

Maso (především svalovina a vnitřnosti) tvoří hlavní podíl krmné dávky, je hlavním zdrojem živin a bílkovin. Zkrmovat můžeme jakékoliv druhy masa, nejčastěji kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové, ryby, zvěřinu, telecí, jehněčí a králičí. Poměr svaloviny a vnitřností by měl být přibližně 70:30, více podávaných vnitřností může působit projímavě.

 • Kosti – v objemu dávky by měly tvořit 20 – 30%

Kosti stejně jako maso jsou nenahraditelnou složkou potravy, důležité hlavně v této formě dobře vstřebatelným vápníkem a dalšími minerálními látkami. Kosti nikdy nedáváme vařené! Tepelnou úpravou se mění struktura kosti, a může se tak lámat na velmi ostré kousky, které mohou psovi velmi ublížit. Kosti tedy vždy zkrmujeme syrové a masité, kvůli již výše zmíněné aktivaci žaludečních šťáv. Nejběžněji podávané jsou kosti drůbeží – křídla, stehna, skelety, krky, můžeme podávat i hovězí nebo vepřové – masem obalená žebra apod. Pro zabavení můžeme podávat velké kosti, krásně pak očistí zuby. Pozor bychom si měli dávat na množství podávaných kostí. Velkým množstvím můžeme psům způsobit zácpu.

 • Přílohy (ovoce, zelenina, byliny, případně obilné přílohy) – v objemu dávky by měly tvořit 20- 30%

V krmné dávce přidáváme přílohy jako důležitou vlákninu. Syrová zelenina je pro psy těžce stravitelná, proto nejlepším způsobem, jak ji krmit je jako strouhanou a lehce spařenou či přemraženou. Tak se začne podobat zelenině natrávené, která je velmi dobře stravitelná. Někteří psi zelenině příliš neholdují, pak skvělou náhražkou jsou zelené neprané dršťky či drůbeží žaludky s natrávenými zbytky nebo spařené ovesné vločky. Vhodným doplňkem jsou vločky se zelenou, které vám výrazně přípravu usnadní a pouze je nasypete do dávky. Vybrat si můžete z několika druhů včetně lehce stravitelných rýžových vloček. Zakoupit můžete i čistě zeleninový mix bez obilovin, který je složený z různých druhů zeleniny. Velmi ceněným doplňkem je červená řepa pro svůj vysoký obsah železa. I tu zakoupíte v sušené podobě pro snadnou přípravu.

 • Mléčné výrobky – jsou vhodným doplněním jídelníčku díky velkému obsahu dobře využitelného vápníku a fosforu

types-of-raw-diets-2V krmné dávce se počítají jako maso, nikoliv kosti. Z mléčných výrobků můžeme asi 2× týdně přidávat čerstvé neupravené kravské, kozí nebo ovčí mléko, acidofilní a kefírové mléko, tvaroh, bílý jogurt nejlépe s živou kulturou a zakysanou smetanu. Nízkotučné produkty pes nijak nevyužije, proto podáváme tučné nebo alespoň polotučné výrobky.

 • Vejce – syrový žloutek

Je výborný na srst, vařený bílek a skořápku rozemletou a zakápnutou šťávou z citronu, čímž se uvolní vápník, rozemleté oříšky a semínka (lněné, sezamové, dýňové semínka a lískové, vlašské nebo para ořechy či mandle)

 • Oleje a minerální doplňky – oleje přidáváme pro obsah esenciálních mastných kyselin, které si organismus neumí sám vyrobit. Doporučujeme zakoupit speciální doplňky pro BARF stravu.

Můžeme přidávat lososový, olivový, slunečnicový, dýňový, ostropestřecový nebo lněný olej. Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin obsahuje také konopný olej, vyráběný s ohledem na potřeby BARF stravy. Dávku doplňte o mořské řasy, které vynikají velkým množstvím minerálů, vitamínů B a C a esenciálních aminokyselin, podporující i imunitní systém (např. mořské řasy kelpa, chlorella a spirulina). Dále pak pivovarské kvasnice – Pangamin, pro velký obsah vit. B, který má výborný vliv na kvalitu srsti a podporuje chuť k jídlu. Jako kloubní výživu doporučujeme hydrolyzovaný kolagen ve formě prášku, kde je využitelnost kolagenu až 40 %. Můžeme jednou za čas doplnit sulcem z vepřových nožiček a kůží.

Jako komplexní minerální prostředek doporučujeme výrobek Barfer´s Best, který obsahuje přírodní vitamíny a látky a pokryje denní potřebu vašeho psa. Nemusíte už víc nic přidávat a prostě jen dávku posypete 1 čajovou lžičkou na 10 kg hmotnosti vašeho psa.

Kolik toho mám celkem psovi dávat?

Krmná dávka dospělého psa činí zhruba 2-3% jeho ideální hmotnosti, tedy hmotnosti, kterou chceme, aby pes měl. Ne vždy se dané zvíře do tohoto rozmezí vejde. Je důležité sledovat psa, jak se vyvíjí a podle toho krmnou dávku upravit dle jeho potřeb. Psům, kteří přibírají “jen ze vzduchu“ někdy stačí jen 1,5 %, naopak jedinci s rychlým metabolismem potřebují i 6%. Tato krmná dávka jak jsme již řekli, se skládá z 50-60% masa + 20-30% kostí + 20-30% příloh. Například pes, o hmotnost asi 25 kg, dostává 4% krmné dávky z ideální hmotnosti psa, tedy celkem 1000g potravy – z toho 500g masa, 300g kostí a 200g příloh. V odborné literatuře existují i tabulky pro výpočet krmných dávek, jak pro dospělé psy, tak pro štěňata. Vše je dobré vyzkoušet, zapsat si výsledek a dávku pak dle potřeby upravit.

Jak nejlépe přejít z granulí na syrovou stravu?

Některý pes přechod zvládne ze dne na den, jiný pes s citlivějším zažíváním zase potřebuje pár týdnů, než si zvykne. Ze začátku se doporučuje krmit jen libovou svalovinou nakrájenou na malé kousky, aby si pes navykl maso trávit a předešlo se průjmu. Vnitřnosti a kosti přidávat nejdříve od třetího týdne. Kosti dáváme nejprve měkké (kuřecí skelety či křídla), nejlépe nasekané na malé kousky. Nedoporučujeme přidávat maso do granulí, maso se tráví do 24 hodin, zatímco granule se tráví až 3 dny. Tyto rozdíly v trávení mohou u některých citlivějších psů způsobit zažívací problémy a prodloužit tak bezproblémový přechod na čerstvou stravu. I při dodržování těchto zásadních zásad mohou nastat různé problémy:

• Pes syrové maso odmítá – nejlepší je zkusit maso krátce povařit. Postupně vaříme méně a méně až dojdeme k úplně syrovému masu.

• Pes má po mase průjem – nasadíme psovi na jeden den hladovku, další den zkusíme drůbeží libové povařené maso s rozvařenou rýží a mrkví. Pokud je stav psa v pořádku, nasadíme opět syrovou svalovinu a nové druhy masa přidáváme po malých kouskách k masu, které problémy nevyvolává.

• Pes ihned po jídle zvrací – tento problém nastává u příliš hltavých psů. Pokud chce pozřít potravu znovu, nevadí, je to zcela normální jev, přetrvávající z minulosti. Příště zkusíme maso nakrájet na menší kousky a učíme psa potravu kousat, aby nehltal.

• Pes si neumí poradit s velkým kusem masa – maso nakrájíme na menší kousky, které postupem času zvětšujete. Pro dospělé psy je vhodné podávat co největší kusy masa, nutí je to používat žvýkací svaly a stoličky na kousání.

Co když pojedeme mimo domov? Je nějaká alternativa?

bodercollie-dogJak nejlépe krmit psa na cestách? Samozřejmě nejlepším způsobem je pokračovat v BARFování, aby pes nebyl zatížen v novém prostředí i jinou stravou. Pokud ale víme, že nebudeme moci uchovávat maso mražené nebo, že nebude možnost kupovat maso klidně i v lidské kvalitě, doporučujeme níže uvedené možnosti:

Udělejte si zásobu alternativ i pokud se na cestu nechystáte. Může se vám snadno stát, že vám maso dojde a budeme pak v devět večer těžko kupovat čerstvé nebo mražené maso. 

• Sušené maso – sušené maso si můžete koupit nebo nasušit doma. Považujeme to za nejideálnější možnost, maso si zanechává i po usušení skvělé vlastnosti. Lze ho podávat v suchém stavu nebo také nechat rozmočit ve vlažné vodě. V sušené podobě podáváme jen 30% obvyklé denní dávky.

• Konzervy – doporučujeme se 100% podílem masa, případně konzervy s přílohou, kde maso tvoří 70-80%, zbytek je rýže a zelenina. Pozorně čtěte složení konzerv! Nekvalitní konzervy můžou způsobit zažívací problémy.

• Za studena lisované granule – jedná se o granule, ve kterých jsou za studena slisované tyto suroviny – maso, zelenina, bylinky, kvasnice a ovoce a neobsahují žádnou chemii.

• Granule – pokud je pes žere, je to no dočasnou dobu také jedna z možností. Nesmíme zapomenout na přísun čerstvé vody, pes krmený granulemi bude potřebovat pro BARFaře velké množství tekutin.

Pro začátek se může zdát toto všechno velmi složité, ale věřte, že se jedná o první měsíc, než všechny informace vstřebáte a naučíte se, co a jak. Pak už jen myslíme na to, abychom vyndali maso, případně zeleninu z mrazáku, šup do misky, posypat nějakými přírodními doplňky a můžeme podávat. Věřte, že Váš pes Vám bude rád asistovat a těšit se na každé krmení. A vás to bude také bavit.

Zdroj: RichBarf.cz, Kateřina Novosádová - BARF (Krmení psa přirozenou stravou)

O autorovi

Vanda Nováková

Vanda Nováková

Zajímavé články

Život psích bezdomovců na Srí Lance

Život na Srí Lance je krásný, ale tato exotické země je také plná chudoby. Jak se žije opuštěným psům a kočkám na druhé části zeměkoule zjišťovala naše redaktorka Veronika Albrechtová.

Kvídovy Vánoce pro útulky úspěšně ukončeny!

Projekt Kvídovy Vánoce pro útulky byl k 31.12. 2017 úspěšně ukončen. Přinesl pomoc 36 útulkům v celkové částce neuvěřitelných 53 508 korun!

Jezevčíci v nouzi v novém

V pátek 29. července 2016 jsme pomáhali se stěhováním paní Smolkové a jejím pejskům. Nyní je čeká nový život v novém domově.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru