Chci víc! Aneb co jsou holistická a hypoalergenní krmiva?

Jeden název jako druhý. Člověk by někdy na zvolení správné stravy musel studovat hodiny výrobní procesy jednotlivých druhů granulí a diskutovat s předními veterináři nebo výrobci krmiv. Jak ale svému psovi nebo kočce vybrat kvalitní stravu, pokud chci řešit poměr živin, kvalitu, stravitelnost a třeba taky nějaké ty minerální látky? Pojďme se dnes podívat na holistická a hypoalergenní krmiva trošku víc zblízka.

Holistické – převážně z čerstvého masa

Krmiva se dnes honosí velmi vznešenými názvy jednotlivých druhů a receptur. Holistické, neboli také BIO krmiva, jsou zjednodušeně řečeno krmiva celostní. Důraz je kladem na komplexnost a vyváženost potravy tak, jak ji dříve přijímali předchůdci našich psů – vlci. DNA a zažívací trakt se podle skupiny odborníků a odborníků na výživu psů nezměnil a stále jsou velmi shodné s divokými šelmami. Holistické krmivo jako takové neobsahuje žádné obiloviny, které by plnily žaludek psa pšenicí, kukuřicí nebo rýží. Přirozeně je zastoupen vysoký poměr bílkovin z čerstvého masa, dále pak vitamíny z lesních plodů a bylinky.

Co tedy v holistickém krmivu najdeme?

Převážně maso a jeho bílkoviny. Tyto granule jsou vyráběny z čerstvých surovin v nejvyšší potravinářské kvalitě pod přísnou kontrolou. Často značky krmiv berou suroviny od místních lokálních dodavatelů a velmi hlídají kvalitu a následné zpracování. Podíl masa je v těchto granulích až 8× vyšší než u běžných prémiových granulí, o kterých jsme si říkali v minulém článku. Maso zde není pouze z jednoho zvířete, ale nejběžnější kuře je doplněno ve velké většině případů vždy rybou, jehnětem nebo zvěřinou. Ve složení dále najdeme sušené ovoce a zeleninu a bylinky.

Holistická krmiva nejsou omezená pouze na granule. V této kvalitě zakoupíte i konzervy, paštiky a odměny. Ideální volbou jsou pro citlivé psy, kteří potřebují specifickou stravu bohatou na maso. Holistická krmiva se projeví na celkové kondici vašeho psa, poskytují dostatek energie, vitamínů, nezatěžují organizmus a celkově chrání zdraví vašeho psa. Vysoký poměr masa z domácích chovů a nulový obsah obilovin se odrazí na ceně jednotlivých značek. Krmiva s označením holistická vyrábí značky Magnusson, OrijenTaste of Wild, Platinum, Annamaet, NutraGold, Barking Heads, ANF a další. Cena velkého balení se pohybuje od 1.400,- Kč dále.

Máme doma alergika

Kdo se s alergií u psa nebo kočky nesetkal, tak gratulujeme a buďte velmi rádi. Bohužel většina dnešních psů, stejně jako lidí, nějakou tou alergií trpí. Nejčastěji je to právě potravinová alergie, která se může projet několika různými způsoby. Pes má průjem, zhoršuje se mu srst, má vyrážku, hubne… Problém, který se často snažíme léčit různými přípravky a nic nepomáhá. Ve spolupráci s veterinárním lékařem nakonec dojdete k tomu, že zkusíte změnu krmení. Běžná ekonomická krmiva obsahují vysoký podíl obilovin, konzervantů a chemických látek, která můžou způsobovat vašemu miláčkovi potíže.

Co najdeme pod označením hypoalergenní?

Jak už jsme si v úvodu řekli, pro hypoalergenní granule nesáhneme jen tak preventivně. Je to krmivo určené primárně pro psy s alergiemi, citlivým zažíváním nebo potravinovou intolerancí. Nejčastěji bývají psi alergičtí na kuřecí, hovězí nebo vepřovou bílkovinu. Vadit jim také můžou obiloviny, lepek, sója nebo kukuřice. Kvalitní hypoalergenní granule neobsahujé žádné těžce stravitelné nebo nestravitelné chemické látky, vedlejší produkty živočišné nebo rotstlinné výroby, barviva, konzervanty ani umělá dochucovadla.

Jak ale zjistit na co je pes v potravě alergický a co mu skutečně vadí? Zde je potřeba zkoušet a bohužel najít ideální variantu, po které pes problémy mít nebude. Velká část hypoalergenních granulí obsahuje pouze bílkovinu z jednoho druhu masa, aby se snadno dalo vyloučit, která psovi skutečně vadí. Obiloviny jsou zde nahrazovány rýží nebo brambory, které jsou lépe stravitelné a opět mohou eliminovat problémy.

Hypoalergenní a holistické krmivo jde často ruku v ruce. Jedná se obecně o velmi kvalitní a pečlivě hlídaní krmivo pro psy a kočky, kde prostě chcete a dostanete něco víc. Mezi hypoalergenní krmiva patří vybrané receptury značek Calibra, Brit, ANF, Perro, Cibau a další. Velký pytel hypoalergenních granulí pořídíte od 1.000,- Kč dále. Vybrat si můžete z verzí s rýží a bramborem, nebo zcela bez obilovin, tedy v Grain-Free.

 

O autorovi

Vanda Nováková

Vanda Nováková

Zajímavé články

Starostlivost o psího dôchodca I.

Doprajte psíkovi krásne starobe. Poradíme vám, ako sa starať o svojho psieho dôchodca a predĺžiť mu tak čo najviac aktívny život.

Kvídovy poukázky pomáhají

V průběhu měsíce dubna jsme do našich partnerských útulků odeslali první várku Kvídových poukázek zakoupených našimi zákazníky. Útulky mohou tyto poukázky využít na nákup jakéhokoliv zboží v našem eshopu, dle jejich aktuálních potřeb. Děkujeme našim zákazníkům, že pomáhají s námi!

Pomáháte s námi! Tentokrát pomoc letí do útulku Jimlín

Děkujeme Psí park Brno, paní Petře Marečkové za uspořádání sbírky pro útulky. Děkujeme všem, kteří přinesli textil, hračky něco dobrého pro pejsky na zub a jiné potřebné věci. Dále děkujeme zákazníkovi z naší kamenné prodejny v Brně Juliánově, který 12.6.2017 zakoupil krmivo pro psy z útulku v hodnotě 800,- korun.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru