Co obnáší vzít si psa z útulku

Tak a je tady další den. Další den bez páníčka, bez teplého pelíšku, bez pořádné procházky. Smutně koukám přes mříže kotce, i když moc toho nevidím. Víte, já už přes ten zákal špatně vidím, to tak chodí, když zestárnete. Ale nebylo tomu vždycky tak. I já jsem býval mladý, krásný a běhal jsem za míčkem, co mi páníček tak rád házel. I když jsem běhal už trochu pomaleji, ještě pořád to byla ohromná zábava.

Najednou ze vytratila ta láska…

7030402_xlAle pak najednou páníček přestal a místo házení míčku teď pečoval o malého človíčka. Už se se mnou tolik nemazlil, a když jsem chtěl jít toho podivného človíčka pozdravit, tak mě odháněl. Šel se mnou už ven jenom rychle ráno a rychle večer. Netušil jsem, co se děje. Vůbec jsem jeho chování nerozuměl. A bylo mi to líto.

A pak jsem najednou skončil tady. Ti cizí lidi říkají, že se to tady jmenuje útulek, ale tomu moc nevěřím, protože se tady s nikým netulím. Jsou tady na nás hodní, to jo, ani žrádlo mi nechybí, ale je nás tady tak hrozně moc, mnohem víc než lidí. I když jiní lidé přicházejí, to jo. Někdy je jich docela hodně. Ale na mě se nikdy nepodívají. Moje srst už není lesklá a v očích nemám tu jiskru. Ale já bych strašně moc chtěl, aby si mne někdo vybral! Já bych byl moc hodný, to umím. Já už nejsem potrhlé štěně, nekoušu boty ani nedělám loužičky. Na vodítku netáhnu a většinu dne stejně chci spát. Jsem si jistý, že tam někde je nový páníček, který by přesně takového parťáka potřeboval. Jen kdyby se na mne alespoň podíval…

Nepřehlížejte starší pejsky v útulku. I oni si zaslouží dožít někde v teple a klidu, vždyť to se ví, že chlad nedělá dobře na klouby. Ne každý z nás má tolik času a energie na náročnou výchovu štěněte. Třeba někde takový psí dědeček nebo babička čeká zrovna na vás! A třeba vás mile překvapí, jak takový starší pejsek při dobré péči dokáže znovu ožít!

Naděje na nový domov?

Little beagle puppy lying on his owner chest at the sea side

Další den! Hurá! No ták, už mě pusťte z toho kotce, já chci běhat! Jo, to je paráda! Lítám po oploceném výběhu spolu s mou velkou partou. Je nás tady hodně. A ne s každým jsem kamarád, ale s většinou jo. Někdy mě cizí lidi berou ven. To bývá hrozná zábava. Nejradši si hraju na přetahovanou. Já táhnu vpřed a člověk mě táhne zpátky. Obvykle vyhraju já, jsem přece silák! A prý i moc hezký. To já nevím, nikdy jsem se neviděl. Narodil jsem se na vesnici, lidí tam bylo hodně, někdy nás krmili, někdy honili s palicemi. Celý svůj ne až tak dlouhý život jsem běhal a běhal a běhal, někde venku. Lidi mám rád, ale běhání mám raději!

Dnes je to ale jiné. Místo hry na tahání mě někam vezou autem. A teď jsem někde vevnitř. Ale vypadá to tady jinak, jako tam v mém kotci. Nikdy jsem nic takovýho neviděl! Musím to všechno prozkoumat! Lezu na obrovský pelíšek, jo, to se mi líbí! Ale člověku se to nelíbí, prý to je postel a tam já nesmím. Tomu nerozumím. Pak to zkusím znovu, když se nebude koukat. Co teď? Nejdeme běhat? Jo, super, zahrada! Oběhnu to tam velice rychle, zas tak moc tam toho na objevování není. Ale hele, co to je? Díra v plotě? No paráda, můžu běhat dál! Ne? Člověk běží za mnou a křičí, že to taky nesmím. Proč nesmím běhat? Vracíme se zpátky na zahradu, ale teď je tam i paní a menší člověk a ty dva ještě neznám! S radostí běžím pozdravit a nechtěně vrážím do toho menšího, až upadne a rozbrečí se.

Pak jedu zase autem. Hele, můj kotec! Jsem zpátky, nazdar kámoši! To byl ale divný výlet!

Bohužel, i tohle je realita, se kterou se provozovatelé útulku setkávají. Nevybírejte si podle vzhledu! V dobrém útulku vám poradí, který pejsek se k vám bude hodit nejlíp. Přece jenom, oni své svěřence znají mnohem lépe. Nemůžete čekat, že každý pejsek z útulku bude okamžitě „vděčný“ a bude poslouchat jenom proto, že jste ho „zachránili“. Ne všichni pejsci jsou týrání, ne všichni jsou nešťastni. Ne všichni měli někdy nějaký skutečný domov, takže hned nechápou, co ta změna znamená. I když si vyberete psa s tou správnou mírou aktivity pro vás, dejte mu čas se přizpůsobit, a hlavně – nezapomeňte na výchovu. Útulky si nemůžou dovolit brát zpátky zvířata jenom proto, že je nový majitel nezvládne!

Život v řádu několika týdnů…

Dneska mi je strašně zima. Nevím proč, vždyť je venku pořád hezky. Jsem moc unavený a bolí mě bříško. V noci jsem i zvracel, a teď mám průjem. Já fakt nechtěl nadělat nepořádek, ale už to jinak nešlo. Přišli nám dát snídani. Ne, já fakt nebudu. Člověk na mě kouká a já vidím v jeho očích znepokojení. Bere mě se sebou. Bříško mě teď bolí ještě víc. Zanedlouho se ocitám na obávaném místě. Znám to tady, to je veterinář. Byl jsem tady minulý týden, píchnul mě do kůže něčím ostrým a já jsem brečel, i když to zas až tak nebolelo. I veterinář vypadá znepokojeně. Uloží mně do teplé klícky a do žíly mi teče infuze. To teplo je příjemné, moc příjemné. Zaspávám.

Nemusíte být množitel. Stačí, když „dopřejete“ své fence štěňátka, vždyť jim přece najdete milující domov! Jenže ten milující domov mohlo najít stejně roztomilé štěňátko z útulku, no nedostalo tu šanci. Není přece „čistokrevné, ale bez papírů, vždyť mi na ty výstavy nechceme chodit“.

Přemýšlejte nad širšími následky svých rozhodnutí. Pokud pro vás není rodokmen tak důležitý, zkuste dát šanci štěňátku z útulku. Že ale přece nemůžete vědět, co z toho vyroste? Nu, ale to nemůžete s jistotou vědět ani u toho „bez PP“.

Dejte šanci pejskům z útulků, nekupujte, adoptujte! Ale zároveň i přemýšlejte, vaše rozhodnutí někomu změní celý život.

 

 

O autorovi

Mária Gambošová

Mária Gambošová

Zajímavé články

Nalezli jste psa? Pár rad, co dělat dál

Ohňostroje po Silvestru už dávno utichly, a přesto pracovníci útulků přijímají další a další opuštěné psy. Víte, co máte dělat, pokud se k vám osamocený pes připojí na procházce? Informace, kam máte zavolat, kdo vám může pomoci a zda cizího psa vůbec chytat, vám přináší náš článek.

Fena a nutnost březosti

„A pane doktore, slyšela jsem, že fena by měla mít alespoň jedenkrát za život štěňata, je to pravda?“ Přinášíme vám názor veterinárního lékaře na toto ožehavé téma…

Co to znamená narodit se v množírně?

Pejsci narozeni v množírnách si s sebou do života odnáší plno strastí, jak zdravotních tak i duševních. Vše plyne ze zcela nevhodných podmínek a vedení chovu, které překračují nejen meze etické, ale mnohdy i právní. Podívejme se s jakými problémy se pejsci musí potýkat. A vy jako majitelé následně také.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru