Deset kroků k procházce bez tahání

Možná si právě říkáte, že snad není vůbec možné psa odnaučit tahat na vodítku, že jste už zkoušeli snad všechno!? Ono to ale opravdu jde.

Určitě existuje více způsobů, jak se to dá zvládnout a které vylučují jakékoliv negativní podněty… Já se však chci s vámi podělit s tím způsobem, který praktikuji já. Chce to vaši systematičnost a trpělivost. Mladá fenka nebo psí dědeček, oba se mohou odnaučit tahat na vodítku.

Jaké jsou vhodné pomůcky?

Postroj nebo měkký obojek (postroje jsou pro psy pohodlnější, netlačí na jejich krk), vodítko dlouhé 2-3 m.

Jaké jsou nevhodné pomůcky?

Samonavíjecí nebo velmi krátké vodítko, halti, nepříjemné obojky (stahovací apod.)

Deset kroků, jak odnaučit psa tahat na vodítku

  1. V první řadě musíme být klidní a přítomní na procházce. Vyčleníme si dostatečný denní úsek na tento společně strávený čas, abychom neustále nekontrolovali hodinky a nevyvíjeli tlak na psa. Uvolněně dýcháme, ruce máme volně svěšené dolů.
  2. V základě je potřeba držet vodítko prověšené, aby se pes cítil jakoby na volno a neměl pocit, že, když se chce někam dostat, musí zatahat.
  3. Vodítko používáme dostatečně dlouhé, asi tak 2-3 m. Pes se může kolem nás volně pohybovat. Psovi tak dáváme dostatečný prostor pro čichání a objevování (proto se na procházky chodí). Délku vodítka zkracujeme a prodlužujeme dle potřeby. I krátké vodítko může být prověšené. Pokud prodlouženou délku nepoužíváme, stočíme vodítko volně do dlaně. Jestli potřebujeme psovi zamezit, aby někam šel, je vodítko kratší. V opačném a nejčastějším případě je delší.
  4. V principu udáváme směr my na procházce. Pes může být před námi, za námi nebo vedle nás, na tom nezáleží. Důležité je, že jde poklidně a vodítko je uvolněné. I když jde tedy před námi, ale netahá, psa následujeme a pokračujeme daným směrem.
  5. Pokud pes zatáhne, nenásledujeme ho. Zastavíme se, vodítko držíme nehnutě a nepovolíme jej (psa rozhodně nestrháváme zpět). V ten moment, kdy přestane táhnout, ho nějakým neutrálním zvukem (mlasknutím, poklepáním na stehno, hlasem) přimějeme se na nás otočit a následovat nás. Pokud se pes na nás otočí, pochválíme ho. Následně se ihned tělem otočíme jiným směrem, kterým budeme pokračovat v procházce. Pokud nás pes následuje v tomto směru, odměníme ho. Směr měníme pokaždé, když pes zatahá.
  6. Časem se však snažíme předcházet tomu, aby pes zatahal. To uděláme tak, že budeme pohotoví. Přimějeme ho se otočit na nás a změnit směr těsně před tím, než zatahá. Za chůze vydáme neutrální zvuk, pes se na nás otočí a my změníme směr.
  7. Naučíme psa reagovat na zmiňovaný neutrální signál. S učením začneme nejdříve v klidném prostředí. Vydáme zvuk a v okamžiku, kdy se pes na nás otočí, tak ho pochválíme a odměníme. Po několika opakováních se pes brzy naučí nám věnovat pozornost pokaždé, když zvuk uslyší. Jde pouze o pozornost, nenavazujeme oční kontakt. Toto znamení lze použít při každé změně směru či vyhnutí se překážce.
  8. Nejenže dáme psovi signál, který jsme ho naučili, také k němu mluvíme tělem a to tak, že natočíme svoje ramena a hlavu směrem, kterým půjdeme. Psovi bude vše mnohem jasnější.
  9. Nemůžeme od psa očekávat, že svoje chování na procházce změní ihned. Tento učící proces se psem absolvujeme ze začátku například 5 minut a dobu prodlužujeme podle toho, jak rychle se pes naučí na neutrální zvuk reagovat a udržovat svoji pozornost na učení. Spíše dojde k postupnému než náhlému zlepšení. Momenty, kdy půjde poklidně se budou prodlužovat. Tlak psa táhnout se bude snižovat. Pes se častěji podívá na nás, kde jsme apod. Pokud je pes příliš unavený nebo nervózní, v takovém stavu není schopen se něco naučit.
  10. V situacích, kdy nemůžeme použít tuto metodu nebo v začátcích, když metoda nelze použít na celou dobu procházky, je vhodné vybírat místa, kde můžeme chodit sem a tam (pole, louka…i ulice). Psovi nebude jasné, kudy přesně půjdeme a naučí se nás více sledovat. Také můžeme na krátkou vzdálenost držet v dlani pamlsek tak, aby ho pes viděl a za námi šel.

Přeji vašim psům příjemné procházky s vámi a to samé i opačně.

 

Zdroj: www.mili-kapounova.cz

O autorovi

Milli Kapounová

Milli Kapounová

Zajímavé články

Barf není pouze maso

Chystáte se na krmení syrovou a přirozenou stravou neboli barfem? Bojíte se náročnosti, že nedodáte psovi veškeré správné vitamíny, které potřebuje? V následujícím článku vám shrneme, co byste měli psovi kromě masa podávat.

Jarní detoxikace pomáhá psům se startem do nové sezóny

Ačkoliv jsou venku ještě citelné březnové mrazy, občas vykoukne nějaké to jarní kvítí a vydáváme se na delší a delší procházky se svými čtyřnohými přáteli. Organismus je po zimě unavený a tak vám Kvído přináší článek o jarní detoxikaci, která může napomoci po zimním vyčerpání.

Chci svůj prostor, říkají pejsci se žlutou stužkou

Každý pes potřebuje individuální přístup. Né všichni pejsci jsou rádi v těsném kontaktu s jiným psem. Jak to ale máte vědět a nebo jak to dát vědět ostatním? Použijte žlutou stužku! Jasně tím dáte všem najevo, že váš pejsek potřebuje více prostoru.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru