Jak psi snášejí vedro?

Už několik dní si venku užíváme velmi teplého počasí.  Vysoké teploty ale můžou psovi i ublížit, pokud se o něj dostatečně nepostaráte. Sepsali jsme vám pár rad, čeho si všímat, aby se pes nepřehřál.

 

Naši čtyřnozí parťáci v nás vyvolávají dojem odolnosti. Pejskaře často nenapadne, že by mohli mít problém i s obyčejným jarním oteplováním. Letošní rok ale přešel z extrému zimy do netypických teplot na jarní měsíce, a to psům nedělá dobře. Vy nosíte v zimě bundy a teplé kalhoty a boty. Jakmile se oteplí, hned tyto vrstvy shodíte a je vám dobře. Psí organismus takhle rychle zareagovat nedokáže a tak to chvíli trvá, než si zvykne opět dovádět.
Jedním ze znaků únavy ze sluníčka je nežravost. Psi nepijí o moc více, než by bylo běžné i v teple, ale většinou se jim nechce do jídla, nebo nejedí s chutí jim typickou. Současně nedokážou a ani nechtějí udržet svůj průměrný výkon, jsou línější. Většinu dne by nejraději prospali někde v chládku na dlaždičkách či v zatím stále studené boudě. Tohle vše je v pořádku a nemusíte se bát, je to normální reakce na změnu teploty.

  • Abyste svému psovi přechod ze zimy do léta usnadnili, přizpůsobte se mu změnou rytmu běžného venčení. Vynechejte polední procházku, ale proběhněte ho hned po ránu nebo večer, když se vzduch ochladí.
  • Neustále mu vyměňujte vodu na pití. Jednak ji tím udržíte chladnou, ale také zamezíte bakteriím, které se v teple snáze množí.Pokud pes přestává žrát, uberte krmnou dávku, nesnažte se ho za každou cenu vykrmit, je to zbytečné, sám si řekne, až zas bude mít hlad.
  • Mějte k dispozici vodní plochu, kde by se mohl smočit – stačí mělký potok, ve kterém se přes den může proběhnout a ochladit si tlapky.

Proč se pes tak snadno přehřeje?

Skutečné přehřátí je rizikem pro život psa!

Dosud jsme se bavili pouze o špatných účincích tepla na psí organismus. Pokud ovšem vedro podceníte, a dojde k přehřátí, můžete tím psovi vážně ublížit. Pokud na něj máte podezření, psa opatrně chlaďte (jen velmi zlehka, neházejte ho do studené vody!) a okamžitě převezte k veterináři.

Psí organizmus funguje jinak než lidský. Když je nám vedro, začneme se potit, více pijeme a tím své tělo ochlazujeme. Pes se nepotí. Části jeho těla, které nějakým způsobem odčerpávají teplotu, jsou pouze na tlamě a tlapkách. U fen také na břiše. Pokud tedy přes psa pouze přehodíte mokrý ručník, nijak mu tím nepomůžete. Naopak by se mohl díky srsti zapařit. Hlavní je, aby měl volnou hlavu na vyplazený jazyk a otevřenou tlamu. Mělká voda, do které si současně může ponořit tlapky nebo lehnout, je ideální.
Především v hromadné dopravě dbejte na správnou velikost náhubku. Pokud psovi ve vysokých teplotách zamezíte možnost pohodlného dýchání, riskujete jeho smrt.
Existují různé chladící prostředky, kterými můžete pejskovi pobyt v horkých místech usnadnit.

Patří mezi ně například speciální podložky. Namočíte je ve vodě, necháte vychladit a psa na ně položíte. Stinná chodba s dlažbou ale obvykle stačí. Pokud máte psa citlivého na sluneční světlo, kontrolujte i možné popáleniny a mažte opalovacími krémy. Především se to týká bezsrstých plemen psů, velmi světlých psů nebo albínů anebo na krátko ostříhaných psů.
Popáleniny můžou také vzniknout, pokud se psem i za teplého dne chodíte delší trasy po asfaltových cestách. Jeho tlapy nejsou nijak chráněny a po popraskání polštářků může dojít až k velmi nepříjemným a těžce léčitelným popáleninám. Chraňte proto psí polštářky ideálně botičkami, nebo se vyhněte asfaltu, máte-li tu možnost.

Přehřátí můžete poznat tak, že:

  •  Psovi se špatně dýchá, nebo dýchá velice rychle a ani ve stínu se neuklidní.
  • Je dezorientovaný.
  • Nežere.
  • Motá se tělem, nevnímá.
  • Má horký čenich a suchou tlamu – případně má v tlamě pouze sliny a pěnu.
  • Nechce vstát a apaticky leží.

Co může přehřátí způsobit?

Prvním bodem je nesporně velmi vysoká teplota. Pouze ta k přehřátí stačí, například v situacích, kdy necháte psa zavřeného v autě. Tam je navíc teplota natolik vysoká, že už se málokdy podaří psa zachránit. Pes se ale může přehřát i v klidu domova, pokud je na to náchylný. Rizikovými faktory je plemeno psa nebo zdravotní stav. Psi, kteří mají slabší srdce, se přehřejí snáze. Stejně tak jako plemena s krátkými čumáky nebo mohutnou stavbou těla.
Fyzická námaha je častým spouštěčem přehřátí. I když není příliš stupňů na člověka, pokud na to pes, především po zimě, není zvyklý, může se přehřát velmi rychle a snadno. I nevinné házení míčků v parku stačí, aby pes po chvíli lehnul. Kromě přehřátí zde může figurovat i infarkt, protože srdce nezvládá současně zajišťovat krevní oběh a dýchání.
Proto s sebou všude noste vodu, hlídejte, aby pes pil a ačkoliv se vám zdá, že je plný energie a síly, dávejte mu časté pauzy ve stínu na odpočinek.

O autorovi

Kristýna Čermáková

Kristýna Čermáková

Studuje žurnalistiku na Masarykově universitě v Brně. Společně se svou fenkou Easy se věnuje mnoha psím sportům a amatérsky fotografuje.

Zajímavé články

Materiální pomoc pro útulek Tibet

Psí hvězda věnovala 29.10.2107 pejskům a kočičkám z Útulku Tibet hmotné dary v hodnotě 1 668 Kč. Děkujeme všem zákazníkům Psí hvězdy. Jen díky Vám můžeme dál pomáhat všem, kteří to potřebují!

Průjem a jeho příčiny

Průjem u malých zvířat je poměrně častým problémem. Je to příznak upozorňující na onemocnění organismu, především gastrointestinálního traktu. Může mít mnoho příčin a jejich odhalení nebývá vždy jednoduché.

Soutěž Psí hvězdy 2017 zná nejkrásnější miláčky

Je to tu! Jste úžasní, bez vás by to nešlo! Tolik krásných fotografií, tolik lásky od vašich miláčků, tolik šťastných okamžiků zachycených na fotografiích. Celkem se nám sešlo přes dva tisíce fotografií! A jak to tedy celé dopadlo? Pojďme se podívat na oficiální výsledky.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru