813

Kolik vody má vypít pes?

Pes by měl vypít za 24 hodin zhruba 40 – 60ml vody na kg hmotnosti. Záleží samozřejmě na věku, aktivitě a kondici psa, teplotě okolí.

V těchto teplých měsících?

Narazila jsem po delší době na tohle úžasné video. Vždycky mě fascinují zpomalené záběry zvířat a když jsem viděla tohle, vzpomněla jsem si na problémy s pitným režimem našeho psa.

Pes by měl vypít za 24 hodin zhruba 40 – 60ml vody na kg hmotnosti. Záleží samozřejmě na věku, aktivitě a kondici psa, teplotě okolí.
Pokud pes pije velmi málo nebo naopak hodně (více než 100ml vody na kg hmotnosti za den) může to znamenat nějaký zdravotní problém.
Vážnou dehydrataci můžete poznat např. podle bezbarvých, lepkavých dásní, změny množství a barvy moči nebo podle kůže za krkem, která se po natažení nevrátí ihned zpět.

Když to přepočítám – náš 50 kilový Aristík by měl vypít zhruba 2 – 3 litry vody za den. Z misky ubyl asi 1 litr vody. V tomhle horku málo. Náš pes prostě přes den nechce pít.

Jediné místo, kde se vždycky s chutí napije je říčka, která nám teče kousek od domu a kolem které chodíme každý večer na procházku. Tam Aristo pije někdy tak dlouho, že vůbec nechápu, kam se to do něj vejde. Pak mám strach, aby u něho nedošlo k torzi žaludku, takže jakmile se napije, už neskotačíme.

Předpokládám, že se v jeho psí hlavince zrodil plán – čekat s pitím na večerní procházku. Upřednostňovat pití z podhorské říčky je u psa pro mě pochopitelné, ale pro něj to moc dobré není.  Nemůžeme chodit s Aristem k řece i přes den, takže musíme na našeho velblouda trochu vyzrát.

Možností, jak pomoci psovi přijmout vodu je více:

  • krmení mokrou stravou – můžete nahradit alespoň část granulí mokrou stravou, nebo namočit granule před podáváním (tuto variantu náš pes odmítá konzumovat)
  • umožnit psovi se vyčůrat co nejčastěji – pes může nepít schválně např. když je zavřený dlouho doma nebo v kotci a nemá se kde vyčůrat
  • měnit častěji vodu v misce (při výměně misku vždy vytřít papírovou utěrkou – porušíte tak biofilm tvořený bakteriemi) a jednou denně misku vymýt teplou vodou
  • můžete zkusit pořídit psovi fontánku na pití
  • v létě mějte misku s vodou ve stínu a vhoďte do ní pár kostek ledu
  • vodu můžete trochu ochutit např. kuřecím vývarem

Každý den dostává náš pes sirup na klouby, který mu vmíchám buď do nízkotučného jogurtu nebo trochy psí konzervy a rozředím to vodou. Obojí má moc rád a misky jsou vždycky vylízané do sucha :). Já tak vím, že psík dostal vítanou a dobrovolnou dávku hydratace.

Jak jsou na tom vaši mazlíci?

Víte, kolik toho vlastně za den vypijí? Já jsem byla překvapená, když jsem si poprvé spočítala, kolik by toho Aristo měl vypít.

Autor: Jana Kubiszová

Zdroj: http://psikeksik.cz/kolik-vody-ma-vypit-pes/

O autorovi

Zajímavé články

big

Jak se vyznat v očkovacím průkazu?

Očkovací průkaz bývá doma obvykle hezky schovaný někde v zásuvce. Pak si náhodou vzpomenete, že už to bude rok, co proběhlo poslední očkování a rádi byste zjistili, proti kterým nemocem potřebuje Váš mazlík očkování. Co vlastně nálepky v průkazu znamenají?

15936826_1057266177716415_4603713943005288580_o

Buldočci, balíček dárečků pro vás!

Občanské sdružení Buldočí naděje pomáhá převážně francouzským buldočkům, anglickým buldokům a jejich křížencům. V lednu jsme se rozhodli pomoc darem právě jim a v polovině měsíce jsme odeslali první várku potřebných věcí. Věříme, že těmto “placatým” psím plemenům uděláme společně radost.

Tablety a kočky – jednoduše, bezbolestně

Máte obavy z podávání tablet své kočce? Zkusili jste to a nepodařilo se? Hledáte radu či návod jak na to? Vyzkoušejte tento můj postup. Stejně můžete postupovat, i pokud máte pejska, který vás i tabletu v pamlscích vždy odhalí.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru