Lovecká sezóna je v plném proudu, myslete na bezpečnost!

Jako každý rok přichází s podzimem neodmyslitelně spojená lovecká sezóna. Pořádají se hony a nejrůznější akce spojené s myslivostí. Jaké zásady bychom měli v honitbě dodržovat?

Hurá do lesa

Podzim je pro mnohé z nás oblíbené roční období. Dny se zkracují, počasí je však stále příjemné. Stromy se barví do překrásných oranžových, zlatých a měděných odstínů a snad každého z nás láká vyrazit na výlet do lesa se svým psím parťákem. Pejsci běhají kolem nás na volno a občas proženou nějakého toho zajíce nebo srnku. Většinou hon po chvilce vzdají, ale co když ne? Nebo když vám utečou na delší dobu a vy je nemůžete najít?

Nezapomínejte, že právě toto období roku je ve znamení lovecké sezóny a víc než kdy jindy bychom měli na sebe a své psy dávat pozor. Podívejme se trochu na legislativu. Je dobré znát svá práva, ale také práva myslivců. Jak je to s všeobecnou domněnkou, že myslivec může volně běhajícího psa v lese zastřelit? Jak to doopravdy je?

the-dog-in-the-woodsPravidla pro usmrcení zvířete

Dle zákona na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb. je bezdůvodné usmrcení zakázáno. Tento zákon však také stanovuje zákonné důvody k usmrcení zvířete. Důvodem k usmrcení je také výkon práva myslivosti dle zvláštního předpisu jímž je Zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb.

Zde jsou přesně definované podmínky průběhu honu, chování v honitbě i pohybu zájmových zvířat v lese/honitbě. „Myslivecká stráž (taktéž myslivecký hospodář) je při své činnosti oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební. Myslivecká stráž či myslivecký hospodář jsou dále oprávněni usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení,“ uvádí dále zákon o myslivosti.

Je rozhodnutí na každém myslivci?

Pravdou tedy je, že řadový myslivec nemá žádné zákonné právo střílet po psovi či kočce v honitbě. Myslivecká stráž je stanovena na každých 500 ha honitby. Tento zlomek myslivců má zvláštní práva, mezi která mimo jiné patří kontrola dopravních prostředků pohybujících se v honitbě, kontrola osob držících zbraň i právo usmrtit toulavého/volně pobíhajícího psa či kočku mimo vliv svého vedoucího v honitbě dle výše striktně stanovených podmínek.
,,Myslivecká stráž, která usmrtila psa nebo kočku, zdivočelé hospodářské zvíře nebo označené zvíře z farmového chovu zvěře, je povinna o tom neprodleně informovat jeho vlastníka, pokud je známý, a sdělit mu místo usmrcení zvířete a popřípadě jej na toto místo doprovodit,” doplňuje dále zákon. Myslivecká stráž je ve své činnosti povinna prokázat se průkazem myslivecké stráže a nosit služební odznak.

Co to znamená pro pejskaře v praxi?

promenade-chien-laisse-foret-soignes-dog-walking-forest-woods-brussels-dog-nannyMá se váš pejsek s volným pohybem v lese nadobro rozloučit? O tom zákon nehovoří, ale musíte mít psa stále pod kontrolou a musí být schopen uposlechnout vaše povely a držet se ve vaší blízké vzdálenosti. Zvažte sami, zda je stupeň výcviku vašeho psa dostatečný. Pokud při procházce voláte ,,Alíku, ke mě!” a pes vám mizí v dálce bez známky zaváhání, je potřeba procházky v lese opravdu zvážit. Respektujte ovšem stanovení místní lokality, kde může být přímo určeno, že psa mít na vodítku opravdu musíte. Pak není o čem diskutovat.

Bohužel, četné příklady z praxe nám ukazují, že znalost právních předpisů, resp. jejich dodržování, je pro některé lovce a myslivce stále velkým problémem. Neházejme však všechny do jednoho pytle. Existují i čestní, vzdělaní a rozumní myslivci. Je to ovšem jejich revír a vy jste tam se psem pouze na procházce.

Neznalost neomlouvá

Na druhou stranu i laická veřejnost musí respektovat myslivecké právo a chránit volně žijící zvěř. Toulavý pes může napáchat v honitbě nemalé škody.

Na závěr pár doporučení bezpečného pohybu v honitbě:

  • pohybujte se v lese po vyznačených cestách
  • mějte svého pejska na vodítku nebo pod přímým dohledem
  • použijte vhodné reflexní prvky, které vás zviditelní
  • nerušte lesní zvěř, zabraňte kontaktu psa s divokou zvěří
  • pokud přece jenom dojde ke konfliktu vašeho psa se zvěří, kontaktujte nejbližší záchranou stanici, rozhodně si neodnášejte zraněné volně žijící zvíře domů, hrozí vám vysoká pokuta

O autorovi

Veronika Albrechtová

Veronika Albrechtová

Studuje na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně se specializací na fyzioterapii zvířat a reprodukci koní.

Zajímavé články

Výživa psa

Pro kvalitní život a dobrou kondici Vašeho psa je mimo jiné důležitá správná výživa. Neexistuje ale univerzální vzorec, podle kterého bychom přesně vypočítali potřebnou dávku a nejlepší složení krmiva. Každý pejsek je jedinečný a my sami musíme rozpoznat, co potřebuje.

Potřebné věci pro Dreams From the Darkness

V neděli 31. července 2016 jsme se rozjeli navštívit Dreams From the Darkness do Račic na Dětský den s pejsky. Počasí milou akci lehce zkoplikovalo, přesto si to děti včetně nejmladšího člena našeho týmu velmi užili.

Hurá na Herolfest s Psí hvězdou!

Již tento víkend 24.-25.9 2016 proběhne v Herolticích nedaleko Brna akce s názvem Herolfest, na které nemůžeme chybět.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru