Množírny nejsou jen stodoly plné psů

Psí množírny v posledních letech zmiňuje čím dál více médií. Ochránci zvířat vytvářejí kampaně, hygienici a veterináři řeší případy týraných psů každý den, politici vytvářejí zákony o čipování psů a běžní lidé se hádají kvůli průkazu původu. Množírny jsou zkrátka velké téma. Co to vlastně je a jak je můžete rozpoznat?

Co znamená množírna?

Pod tímto pojmem si můžete představit nekontrolovatelný chov psů. Pokud někdo chová (nebo lépe řečeno množí) psy bez chovatelské stanice. Není to jen o tom, že nezískáte čistokrevné plemeno, ale budete mít psa, jehož rodiče nemají jediné zdravotní vyšetření, nemáte chovatelský servis a ve většině případů budete mít mnoho starostí s veterinářem. S největší pravděpodobností rodiče psa ani nejsou jistí, a tak vám ze slíbeného jorkšírka vyroste dvacetikilový voříšek. Stát se to může, ale i nemusí. Každý svého psa milujeme bez ohledu na jeho původ, ale podporovat tenhle chov je nezodpovědné kvůli dalším, kteří se narodí a kteří nemusí mít štěstí na nové páníčky.

Proč je množírna špatná?

Těch důvodu je poměrně mnoho. Hned tím prvním je třeba fakt, že psů je na světě mnoho a není jediný důvod si psy z těchto podmínek brát. Sice pomůžete jednomu štěněti, ovšem tím, že za něj zaplatíte, podpoříte množitele a přilejete tak olej do ohně. Vydělá na tom peníze, koupí si další fenu, na které odchová vrh dalších osmi štěňat a tak dále a tak dále…

Pokud chcete pejska pro radost, voříška, oslovte útulky.

Psích nechtěnců je mnoho, a nejedná se jen o zlé nebo staré psy. Často se objeví i vyhozená štěňátka nebo mladí psi, na které jejich páníčci prostě neměli čas. V případě, že si přejete čistokrevného psa, investujte do skutečného plemene s průkazem původu. Částka, jakou byste ušetřili za psa bez průkazu původu, je minimální a srovná se s první návštěvou veterináře.

Psi z množíren nemají zdravotní testy a jejich původ není znám.

Přešlechtěnost psích plemen je bohužel kritická. Pokud si myslíte, že kříženec je zdravější než čistokrevný pes, jste na omylu. Představte si, že vám někdo nabídne křížence německého ovčáka a boxera. Vypadá to, jako skvělá kombinace na rodiného a hlídacího psa. Němečtí ovčáci ovšem trpí na problémy s klouby a boxeři hluchotou. Myslíte, že když se tato dvě plemena zkříží, vznikne zdravý pes? Totéž platí v případě množíren. Aby prodávající dělal všem psům testy zdraví (rentgeny nebo krevní testy, případně různé speciální poslechy srdce a podobně), neměl by poté takový zisk. Pokud psi zemřou předčasně, nevadí mu to, naopak, za staré psy by jen vyhazoval peníze, když už nejsou plodní. Velmi často jsou takoví psi navíc sourozenci. Co poté genetika provede, to už je ve hvězdách. Málokdy z toho vzejde něco dobrého.

Neposkytuje chovatelský servis.

Může to znít jako zbytečná věc, ale chovatel je velmi cenný především v radách, jak psa vychovat správně, a zároveň je to další člověk, kterému na psovi záleží stejně, jako vám. Když bude pes nemocný, postaví se za vás, pomůže vám s tím. Když z jakéhokoliv důvodu budete muset dát psa pryč, vezme si ho chovatel nebo mu najde domov. Pokud si vezmete psa z množírny, s největší pravděpodobností se množiteli již nedovoláte.
Ve většině případů samotným předáním štěněte množitel porušuje zákon věku. Podle české legislativy nesmí štěně prodat od matky před sedmým týdnem (tedy 49. dnem) věku. Stávají se i případy, kdy štěně dostanete těsně po otevření očí. V tu chvíli by psí miminko mělo ještě sát mateřské mléko a užívat si společnost sourozenců! Týká se to všech plemen bez výjimek.

Povinné čipování a očkování by měl mít pes již od pár týdnů věku a vy byste si tedy měli štěně brát s již částečně vyplněným očkovacím průkazem. Měl by mít navíc alespoň čip nebo tetování pro případ ztráty. Majitel s novým štěňátkem by poté k veterináři měl zamířit až na přeočkování vakcinace proti vzteklině. Pokud jste k pejskovi nedostali vyplněný očkovací průkaz, něco je velmi špatně.

Typické příklady množíren a jak se reprezentují v inzerátech:

„Utekla nám hárající fenka!“

V poslední době nejčastější výmluva na narozená štěňata. Když budou majitele feny alespoň trochu zodpovědní, zájemce o štěňátka důkladně prověří a štěňata darují zadarmo a budou nad nimi zbytek jejich života dohlížet. Samozřejmostí je čipování, zápis štěňat na registr, všechna základní očkování a vydání psa až po sedmém týdnu života. S tímhle příkladem se setkáte ale jen výjimečně, obvykle dostanete neočkované štěně, vydáte za něj několik tisíc a následně se zbytek jeho života budete vypořádávat s tím, že nevíte, co z něj vyroste, může mít geneticky špatné predispozice nebo být nemocný a majitelům fenky se nejspíš nikdy nedovoláte.

„Oba naši psi jsou čistokrevní ovčáci a fena musí mít jednou za život štěňátka.“

Největší mýtus, který existuje. Fena nemusí mít za život štěňata! Pokud vám někdo tvrdí, že jen proto jí nechal nakrýt, je to hloupost. Možná tomu sice sám věřil, ale skutečně to není potřeba. Vaše štěně ovšem nemůžete vydávat za čistokrevného psa, ikdyž jste oba rodiče viděli. Za prvé velmi často ani oni nemají průkaz původu, a za druhé nevíte, zda to třeba nejsou sourozenci. Nebo se jedná o otce s dcerou? Jakou máte jistotu? Pokud PP mají, je to snad ještě horší. Proč nebyli uchovněni? S největší pravděpodobností proto, že buď nevypadají, jak má plemeno vypadat, anebo mají zdravotní vadu, která je dědičná. To vám ovšem člověk, který vám prodává štěně, nepoví.

„Prodám čivavu, jorkšíra, westíka, kokříka a nebo retrívra. Vyberte si a štěňátko vám přivezu.“

Jakmile prodávající nechce, abyste k němu jezdili, a nabízí, že vám štěňátko přiveze, je to hodně podezřelé. Pokud zároveň prodává více plemen současně a pravidelně, je to nejklasičtější příklad množírny. Štěně vám přiveze až do domu nebo se domluvíte na nějakém předávacím místě, vy dostanete malou roztomilou kuličku chlupů a plni nadšení ze štěňátka ani nepodepíšete kupní smlouvu. Pokud byste trvali na setkání, ještě nemusíte na realitu množírenských klecí narazit. Nejspíš vás přijme v pěkném domě, kde pobíhá jeden nebo dva psi. Netušíte ovšem, že ve stodole za domem je zavřených dalších třicet psů v klecích, mezi kterými jsou i rodiče vašeho štěněte, dost možná příbuzní, velmi málo pravděpodobné, že si je množitel vůbec jistý, kdo jsou vlastně rodiče vašeho pejska.

„Štěňátko nemá PP jen proto, že se nám nechtělo na výstavu / Nedostalo PP, protože je sedmé z vrhu.“

Zjistěte si, jaké jsou podmínky uchovnění vašeho vysněného psa. Ideálně napište přímo na chovatelský klub daného plemene. Až na velmi vzácné výjimky mají chovatelský klub všechna plemena. Pro většinu z nich je potřeba k uchovnění nějaký důkaz dobrého zdraví a vzhledu odpovídající plemeni. Pokud tedy rodiče vašeho štěněte mají průkaz původu (PP), ale nejsou uchovněni (to znamená, že vaše štěně už PP mít nebude), byl k tomu nějaký důvod. Možné je, jak lidé často píší, že se jim prostě nechtělo na výstavy nebo na zdravotní testy. Skutečně chcete štěně od lidí, kteří si na psy neudělali ani trochu času? Co až když budete potřebovat pomoct nebo bude mít váš pejsek problém, který pochází geneticky od jeho předků? Myslíte, že se za vás v tu chvíli ti lidé postaví? A že ten problém nastane.
Pokud vám prodávající tvrdí, že štěně nedostalo průkaz původu kvůli tomu, že je poslední z vrhu nebo nemá správnou barvu, je to nesmysl. Právo na PP má každý potomek chovných psů, kteří splnili plemenné podmínky! Zda se narodí dvouhlavé štěně nebo má patnáct sourozenců je úplně jedno.

Může být chovatelská stanice množírnou?

Bohužel ano. I u psů s PP se můžete setkat s cíleným množením, jehož účelem je pouze vydělat dostatek peněz. Na rozdíl od klasických množíren je ovšem chovatel obestřen množstvím smluv a v okamžiku, kdy mu prokážete, že psovi škodí (například má na feně mnoho vrhů za sebou nebo chová psy v nevhodných podmínkách), klub plemene má právo jeho chovatelskou stanici pozastavit. Je to ale vzácné a v dnešní době internetu si velmi rychle můžete najít recenze na chovatele.

Průkaz původu není očkovací průkaz a veterinář není bůh

K čistokrevnému psu dostanete dva doklady. Prvním je očkovací průkaz, druhým je průkaz původu. Množitelé často zkouší podvod a tvrdí lidem, že očkovací průkaz je důkazem daného plemene. I to, že vám veterinář do očkovacího průkazu napíše dané plemeno, nezaručuje psovu čistokrevnost. Veterinář nemusí znát všechna plemena na světě i s jejich charakteristickými znaky, aby je bezpečně rozeznal. Kromě toho, malé štěně je velmi často nerozpoznatelné plemenem. Pokud vám tedy veterinář i množitel řeknou, že váš zlatý pejsek je plemene labradorský retrívr, nevlastníte čistokrevného psa, dokud nemáte i průkaz původu.

Pes vás bude doprovázet ještě mnoho let. Budete ho milovat bez ohledu na jeho zdraví či původ. I proto si prosím dávejte pozor na podvodníky a nenaleťte všemu, co vám lidé říkají. Před pořízením pejska se informujte, zjišťujte, ptejte se. Stojí to za to.

O autorovi

Kristýna Čermáková

Kristýna Čermáková

Studuje žurnalistiku na Masarykově universitě v Brně. Společně se svou fenkou Easy se věnuje mnoha psím sportům a amatérsky fotografuje.

Zajímavé články

Vakcinace psů

Naše čtyřnohé miláčky je potřeba pravidelně očkovat. Poradíme vám jak, kdy a proti čemu správně očkovat.

Voříškov, místo, kde mění psí osudy

Miniazyl Voříškov najdete nedaleko obce Chýnice kousek od Prahy. S otevřeným srdcem se zde starají dvě slečny o několik pejsků a řídí se heslem, že chtějí změnit psí osudy. Rozhodli jsme se je podpořit a poslali jsme jim začátkem dubna balíček s materiální pomocí.

Jak si vybrat vhodné plemeno psa

Pejska si pořizujete na celou řadu let a měl by být pro vás ideálním společníkem. Ne každý pejsek může sednout vašemu životnímu stylu, nárokům, velikostí nebo svou povahou.Čím pečlivěji si nového kamaráda vyberete, tím vás čeká veselejší společný život. Zodpovíme si tři základní otázky, které by vám měly projít hlavou, než si pro štěňátko pojedete.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru