Nalezli jste psa? Pár rad, co dělat dál

Ohňostroje po Silvestru už dávno utichly, a přesto pracovníci útulků přijímají další a další opuštěné psy. Víte, co máte dělat, pokud se k vám osamocený pes připojí na procházce? Informace, kam máte zavolat, kdo vám může pomoci a zda cizího psa vůbec chytat, vám přináší náš článek.

Přidal se k vám na procházce cizí pes?

Všichni to známe. Venčíme v klidu svého pejska a najednou přiběhne cizí. Automaticky se rozhlédnete po jeho majiteli, ale ten nepřichází. Nejpravděpodobnější možnost, která nás v tu chvíli napadne, je ta, že pes běžel pouze napřed nebo odběhl od hry s jiným psem a majitel se do pár minut objeví. Pokud vypadá v pořádku a klidně, nepanikařte a vyčkejte, páníček si pro něj jistě přijde. V případě, že má na obojku viditelně umístěný kontakt, zavolejte jeho pánovi nebo zazvoňte na uvedenou adresu.

Dávejte si pozor! I přátelský jezevčík se umí pořádně ohnat a pokud mu bude vadit, že šátráte po známce na obojku, mohl by vám ublížit.

Co když majitel není?

Pokud si pro psa nikdo nepřichází a známku nemá, zavolejte městskou policii. Vždy byste měli před telefonátem zjistit, kde přesně jste (především, pokud na psa narazíte venku v přírodě mimo vesnice), co nejlépe si psa prohlédnout, ideálně si ho vyfotit, a pokusit se ho udržet na místě až do jejich příjezdu. Psa rozhodně neodchytávejte sami! To smí jen policie nebo speciální odchytová služba. Zkuste mu nabízet pamlsky nebo si s ním hrát, ale nechytejte ho na vodítko.

Městská policie funguje, domluví se s vámi, přijede, psa odchytí a odjede.

V podstatě pro vás nejsnazší možnost, a ta ideální. Policie vezme psa do záchytných kotců, zjistí čip, a pokud ho majitel zaregistroval, kontaktují ho. Vy jim můžete pomoci tím, že informaci o nálezu nasdílíte třeba na sociální sítě, přiložíte fotku a nebo vyvěsíte letáčky po okolí.

Dozvíte se, že pod daný okres nespadá žádná policie, která by měla odchytové služby

Časté především na malých vesnicích. V takovém případě vyžadujte kontakt na starostu dané obce, pokud se toho police nezhostí rovnou sama. S informací o nálezu psa zavolejte přímo jemu. JE POVINNOSTÍ obce, potažmo starosty, zajistit odchyt psa. Buď má obec vlastní záchytné kotce, nebo musí zaplatit oficiální odchytové službě či útulku, která to zařídí. V každém případě je to starostovou zákonnou povinností a nesmí vás odbýt, ani v případě, že pes veřejně není nebezpečím pro obec (což bývá bohužel v praxi jediný případ, kdy starosta dobrovolně zasáhne).

Na obec není možné se dovolat, případně vedení obce ignoruje vaši žádost

Především o svátcích nebo i mimo úřední hodiny může být problém s komunikací. Pes ale nemůže den nebo dva počkat, než bude mít vedení obce čas. Takový problém je těžko řešitelný. Správně byste na psa neměli sahat nebo se ho snažit odchytit, to smí pouze pracovníci útulků, policie či lidé, kteří na to mají certifikaci.
Pokud je pes přátelský a klidný, nejlepší možnou volbou je ho zabezpečit tak, aby nemohl utéct znovu. Zkuste ho zavřít na zahradu, případně ho uvázat na vodítko a kontaktovat odchytovou službu nebo počkat, než se vám podaří spojit s obcí, pod kterou místo nálezu spadá. Je to ovšem velmi citlivé téma a měla by to být až ta nejvíce krajní možnost. O tomto svém kroku informujte policii, měli by s vámi sepsat potvrzení o nálezu psa a vystavit vám potvrzení s informací, že si ho necháte u sebe doma, dokud se situace nezlepší. Je to pro vás pojistka, že vás posléze nikdo neobviní z krádeže psa. Totéž platí i se starostou obce.

Co dělat, když mám nalezeného psa doma?

Po pár hodinách od nálezu se stále nikdo neobjevil? Vezměte tedy psa s sebou domů nebo do nejbližšího útulku, kde je o všem informujte. Když si psa nepřevezmou, odvezte ho na veterinu, kde by s trochou štěstí mohli přijít na čip a vyhledat jeho majitele. Psa vyfoťte a v místě nálezu vyvěste letáky nebo pozorujte, zda ho někdo místní nehledá.
V dnešní době internetu je důležité i rozmístit tuto informaci na sociální sítě a webové stránky a bazary.

 Rozhodně psa nenabízejte do nového domova!

Nabízet nalezeného psa je trestné! Právo na to mají pouze oficiální instituce a to až po několika právních krocích a ne hned. Majitel má dvouměsíční lhůtu na to, si psa vyzvednout. Pokud se jedná o člověka, který nemá internet a netuší, že se mu pes zaběhl dál, než do míst nejbližšího útulku, nemusí psa hned dohledat. Když psa po pár dnech od nálezu dáte do nového domova, dochází ke krádeži psa z vaší strany.

Co je dobré vědět:

– Náklady za stravu a veterináře vám musí proplatit majitel, pokud se nalezne. Když se nenajde, zaplatit by je měla obec. Schovávejte si proto faktury a účtenky.
– Pokud se nenajde páníček hned, psa je povinna zabezpečit obec, proto se na ní neváhejte obrátit v první možnou chvíli, kdy bude dostupná.
– Psa byste bez asistence policie nebo odchytové služby neměli ani zkoušet odchytnout.
– V případě, že psa odchytnete a vezmete ho domu, aniž byste se domluvili a informovali s příslušnou obcí, jedná se o trestný čin!
– Když už máte nalezence doma, jste povinni se o něj řádně postarat a vzít ho na veterinární vyšetření.
– Čistokrevní psi mají vždy čip nebo tetování, podle kterého by měl být dohádatelný alespoň chovatel, který nejspíš bude vědět, o jakého psa se jedná. I kdyby se čip nebo tetování nenašlo, zkuste se obrátit na klub plemene, možná budou vědět.

Na co si dát pozor:

– V případě, že vedení obce nezvedá váš telefon, a vy se obrátíte na odchytovou službu, očekává se, že jí zaplatíte vy. Výjezd pro psa s následným umístěním není levná záležitost, a pokud obec má podmínky nebo firmu pro odchyt psa, ale vy to zařídíte po svém, nemusí vám hradit náklady.
– Ztracený pes může reagovat neočekávatelně. To, že pes vrtí ocasem, neznamená, že se nebude bát vašeho dotyku a nekousne vás, když se mu budete snažit zabránit v odchodu.
– Když si nalezence vezmete k sobě domů, držte ho odděleně od svých zvířat alespoň do první návštěvy u veterináře. Nevíte, zda není nemocný či nemá parazity, které by mohli vaši mazlíčci chytit.
Určitě je také dobré vědět, že pokud narazíte na psa, který jeví známky podvýživy, je zraněný, špinavý či vystrašený, nemusí se jednat o týraného psa. Lidé mají často tendence věřit, že nalezli zbitého psa, kterému poskytnou šanci na nový život a jsou na to pyšní. Je to určitě chvályhodné, ale je ukvapené dělat takové závěry. Stačí, aby se pes jen pár dní toulal, případně má za sebou srážku s jiným zvířetem či dopravním prostředkem, a může jevit známky špatné kondice. Přitom má třeba domov, kde je šťastný a milován.
Ztráta páníčka je navíc pro mnohé psy velice stresující a tak působí vystrašeně a zmateně. Zatímco vy budete nadšení nad novým parťákem, je dost možné, že ho o pár desítek kilometrů dál hledá zoufalý majitel.

Majitel se neozval, můžu si psa nechat?

S nalezenými psy si člověk často vytvoří pouto. V případě, že se k psovi nikdo nehlásí ani po dobu určenou státem (v roce 2018 jsou to dva měsíce), a je umístěn v útulku, smíte si klasicky zažádat o adopci, zaplatíte symbolický poplatek a pes je váš. Pokud máte psa u sebe v dočasné péči, záleží na dané obci, se kterou máte smlouvu, za jakých podmínek vám ho vydá.

O autorovi

Kristýna Čermáková

Kristýna Čermáková

Studuje žurnalistiku na Masarykově universitě v Brně. Společně se svou fenkou Easy se věnuje mnoha psím sportům a amatérsky fotografuje.

Zajímavé články

Border Kolie

Chytré, mrštné a velmi inteligentní. Takové jsou border kolie, ovčácké plemeno, které je dnes velmi oblíbené převážně v agility a dogdancingu.

Slavte tiše! Zkuste to letos jinak…

Oslavy konce roku jsou pro Vaše domácí mazlíčky stresujícím obdobím. Psi mají mnohem citlivější uši než lidé a slyší proto i zvuky, o kterých lidé nemají ani tušení. Intenzivní hluk u nich může vyvolat silnou bolest a stres. V krajním případě může zvíře upadnout I do šoku. Výjimkou není ani epileptický záchvat. A právě Silvestrovská noc je plná takových zvuků. Podívejte se s námi, jak můžete Vašim miláčkům pomoci toto období lépe zvládnout.

Říjnová materiální pomoc pro útulky

Díky našim milým zákaznicím jsme mohli odeslat pomoc pro tři útulky – Útulek Tibet , Útulek Přerov a Dejte nám šanci, z.s. v celkové hodnotě 760,-Kč. Předali jsme také spoustu plyšáků a použitý textil, který může útulek Tibet využít v pořádaném prosincovém bazárku. Děkujeme paní Lucii N. a paní Vieře V. a dalším za materiální dary a plyšové hračky.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru