Přes den už začíná pěkně přituhovat a stejně jako my saháme po zimních bundách, naši čtyřnozí kamarádi potřebují ochranu před chladem. Nejedná se pouze o módní výstřelek, ale o ochranu těla psa před chladem a dalšími zdravotními problémy.
Pokud klesnou teploty pod bod mrazu, na nic nečekejte a sáhněte po oblečku. Zejména je dobré pořídit ochranu pejskům s kratší srstí, kteří nejsou primárně zvyklí žít v chladných podmínkách a nemají kvalitní zimní podsadu. Jejich krátká srst je nemůže před zimou ochránit a neporadí si ani s vlhkem. Podobně jsou ta tom pejsci společenští, kteří tráví většinu času doma a ven chodí jen na krátké procházky. Náchylní jsou pejsci menších plemen a štěňata.
Naopak plemena, která jsou na drsnější podmínky geneticky vybavena, jako je třeba Sibiřský Husky, Malamut, Bernský salašnický pes a další, si chlad užívají a oblečkem jim radost rozhodně neuděláte. Jejich srst má kvalitní podsadu, která je jednak zahřeje, ale také nepustí na kůži vodu a sníh.
Nenechte se ovlivnit okolím, že obleček je jen pro slečinky a pes by měl zimu zvládnout. Naopak! Dnes existuje celá řada funkčních oblečků pro aktivní psy, ale také stylových pro pejsky společenské. Pes, který má teplotní komfort bude spokojenější, rád venku a také zdravější. Chlad totiž negativně působí na svaly a může mít za následek nejeden zdravotní problém.
Syndrom mrtvého ocasu je nepříjemnou a bolestivou záležitostí. Výskyt tohoto onemocnění není tak ojedinělý, přesto není jeho příčina jasná. Jedná se o zánět svalů v kořeni ocasu, které využívají šlachy v ocasu a jimi pohybují obratli. Ke vzniku tohoto poranění dochází nejčastěji při silnější zátěži psa ve vlhkém prostředí, ve vodě nebo právě prochladnutím v zimě. Při námaze dochází k rozšiřování cév a degeneraci tkáně vlivem prochladnutí a nedostatečného prokrvení (okysličení).
Tímto onemocněním trpí nejčastěji lovečtí psi a psi využívaní pro vodní sport a lov. Ohroženými plemeny jsou Labradoři, Setři, Bíglové, Retrívři a další. Pokud jednou pes toto onemocnění prodělal, je velmi pravděpodobné, že ho tento problém může potkat znovu. Myslete na prevenci a snažte se psa nepřepínat, nepracovat ve vlhkém prostředí dlouho a svaly prohřívat právě vhodnou volbou oblečku. Syndrom mrtvého ocasu se léčí klidovým režimem, suchem a teplem. Od akutní bolesti a otoku pak pomůžou psovi speciální léky a léčba veterinárním lékařem. Ve většině případů se situace do několika týdnů zlepší a ocas se vrátí do původní polohy.
Pro začátek si pejska pečlivě změřte. Délka oblečku se obvykle uvádí od krku, kde má obojek, po kořen ocasu. Dále budete potřebovat obvod hrudníku v jeho nejširší části a obvod krku. Oblečky lze koupit hned v několika provedeních, ale měření bývá podobné. Základem je, aby pejskovi obleček sahal po celé délce zad a chránil tak důležité orgány. U pánů pejsků sledujte velikost oblečku na hrudi, pokud je příliš dlouhý, může dojít k jeho zašpinění během pejskova značkování a čurání.
Oblečky pro aktivní pohyb psa jsou speciálně šité tak, aby v nich mohl s minimálním omezením běhat, sportovat a nepřekáželi mu v pohybu. Pro pobyt v přírodě zvolte obleček nepromokavý, který udrží vlhkost od těla. Při nižších teplotách pak vybírejte oblečky zateplené. Zároveň obleček dávejte psovi do auta, pokud ho v něm necháte i mimo jízdu, nebo také pokud jdete někam, kde nebude celou dobu aktivně v pohybu.
Svaly psa budou pod oblečkem lépe prokrvené, zahřáté, dříve se regenerují a snížíte náchylnost ke zranění. Doporučujeme mít oblečky ideálně alespoň dva, jeden nepromokavý, přesto méně teplý na deštivý podzim a jaro. Druhý pak zateplený do větších zim a na delší hrátky například ve sněhu. Velikostí je celá řada, vyzkoušejte oblečků více, aby vašemu pejskovi opravdu sedl.
Pokud si obleček objednáte v internetovém obchodě není problém ho po vyzkoušení do 14 dnů nepoškozený a nenošený vyměnit za jinou velikost.
Veronika Albrechtová
Studuje na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně se specializací na fyzioterapii zvířat a reprodukci koní.
Jeden název jako druhý. Člověk by někdy na zvolení správné stravy musel studovat hodiny výrobní procesy jednotlivých druhů granulí a diskutovat s předními veterináři nebo výrobci krmiv. Jak ale svému psovi nebo kočce vybrat kvalitní stravu, pokud chci řešit poměr živin, kvalitu, stravitelnost a třeba taky nějaké ty minerální látky? Pojďme se dnes podívat na holistická a hypoalergenní krmiva trošku víc zblízka.
Ani v dubnu jsme nezaháleli a díky našim úžasným zákazníkům jsme odeslali další dávku pomoci pro tři útulky. Balíčky tentokrát potěšily pejsky v hospicu Dejte nám šanci, útulku Dášenka a pejsky v Táborském útulku.
Parta mladých lidí, která se rozhodla spoustu věcí změnit. Dávají do všeho své srdce a zachraňují životy těm, kteří to nejvíce potřebují. Takové najdete kousek za vesničkou Svárov. Každého pejska vnímají jako velkou osobnost a bojují za jeho druhou šanci na tomto světě. Představujeme vám sdružení ForDogs.