Péče o zuby vašeho psa

S onemocnění dutiny ústní a nepříjemný zápachem z úst našich miláčků se setkáváme bohužel velmi často. Trpí jím jím více než 80% populace psů v domácích chovech a častěji na tvorbu plaku a zubního kamene trpí psi malých a trpasličích plemen

Trocha fyziologie

Prvotní nepříjemný zápach z dutiny ústní je často následkem hromadění plaku na zubech, který později mineralizuje a formuje se v zubní kámen. Současně se rozvíjí zánět dásně (gingivitida) a závěsného aparátu zubu (paradontu). Zánět závěsného aparátu dále vede k porušení jeho funkce a zuby držící se jenom silou vrstvy zubního kamene jsou předurčeny k jejich uvolnění a ztrátě z alveolární kosti.

Těžké záněty paradontu se mohou rozšířit až na čelistní kost a způsobit zlomení této kosti. Pod kořeny postižených zubů se také mohou vytvářet hnisavé váčky, které se mohou provalit do dutiny nosní nebo navenek. Pokud dojde k poškození skloviny a přestupu zánětu přes dentinové kanálky do dřeně zubu toto onemocnění se navíc stává také velmi bolestivým a zvíře tak přestává přijímat krmivo.

Pravidelné čištění zubů

Péče o chrup psa teda nejenže může předejít nepříjemnému zápachu z dutiny ústní, ale i následnému nevyhnutelnému odstranění nezvratně postižených zubů.  Pravidelným čištěním zubů jsme schopni odstranit zubní plak (nánosy na zubech tvořené zbytky krmiva, bakteriemi a slinami). Zubní kámen vzniklý mineralizací zubního plaku je bohužel již samotným čištěním zubů neodstranitelný a zvíře musí podstoupit chirurgické odstranění zubního kamenu u veterináře.

Komplikace zubního kamene

A co víc, v oblastech formace zubního kamene se vyskytuje i enormní množství bakterií, které se snadno dostávají do celého organismu přes zánětem změněnou okolní tkáň a tyto bakterie můžou vést k závažným komplikacím. K nejčastějším komplikacím patří onemocnění srdce, plic ledvin, jater. Dopad chronického zánět závěsného aparátu zubu  (parodontitidy) na organismus je tedy značný a neomezuje se pouze na viklání zubů a zápach z úst. Nomaad De-plaque

Nutná je péče

O zuby svých zvířat bychom se měli starat jako o vlastní. Nejúčinnější metoda prevence vzniku plaku a zubního kamene je pravidelné čištění zubů.  Plak a zubní kámen vzniká podle toho, čím naše zvířata krmíme. Měkká strava podporuje vznik plaku a následně i zubního kamene, zatímco tuhá strava jako jsou např. granule brání vzniku plaku.

Čištění je základ úspěchu

Pro čištění zubů je nejvhodnější psí zubní kartáček – má štětiny vhodné tvrdosti, speciální tvar a velikost odpovídající zvířeti. Můžeme použít měkký dětský kartáček, ale vhodnější je nejměkčí zubní kartáček pro dospělé (Curaprox). Dále budeme potřebovat zubní pastu. Nevhodné jsou lidské zubní pasty – obsahují jedovatý fluor a nesmí se polykat, čemuž psi a kočky moc nerozumí. Nejlepší je použít pasty vyrobené přímo pro psy a kočky – bez fluoru a pod názvem enzymatické. Tyto pasty nedráždí žaludek, nepění, obsahují enzymy rozkládající zubní plak a často jsou ochucené, což psům a kočkám chutná.

Kdy a jak čistit?

Na vlastní čištění zubů je nejlepší navykat zvíře už štěněte/kotěte. Zuby čistíme krouživým pohybem směrem z dásně na zub. Začínáme vždy ze strany a postupujeme směrem dozadu a dopředu. Psi nejlépe tolerují čištění zubů ze strany (nadzvedne pysk ze strany zvířete). Zuby čistíme ze všech stran. Čištění by mělo být prováděno každodenně.  Za odměnu je možné i po čištění psovi podat pamlsek nebo rovnou denní dávku krmiva.

Prevence nadevše

Nesmíme nikdy zapomínat, že prevence je vždy levnější a méně riziková pro vašeho miláčka než následné odstranění zubního kamene veterinářem v celkové anestezii zvířete. Navíc ze všech preventivních opatření je čištění zubů nejúčinnější (až 80% efekt) a nejlevnější.

Mysleme i na doplňky stravy

Pravidelné každodenní čištění zubů můžeme kombinovat s doplňky stravy, jako jsou speciální dentální tyčinky k omezení tvorby zubního plaku. Dentální gel/pasty jsou taktéž doporučené.

Nomaad De-plaque

Zdroj: Literatura: www.veterinarni-stomatologie.cz, Klinika ARVET Písek, MVDr. Kateřina Slabá www.veterina-postorna.cz, Veterinární klinika Břeclav, MVDr. Michal Nesňal, MVDr. Richard Baťka www.veterinachotebor.cz, http://www.vet-stom.cz/cz/chovatele/parodontal

O autorovi

Jana Burová

Jana Burová

Zajímavé články

Co dělat, když se Vám ztratí psí kamarád?

Stát se to může každému z nás. Stačí chvilka nepozornosti a pejsek se ztratí. Co dělat, když nikde není? Zachovejte chladnou hlavu a jednejte. Pejska je potřeba najít co možná nejdříve.

Zvířata nám bolest nedokážou říct, jak ji ale poznat?

Bolest nás trápí často, někoho víc, někoho míň. Vezmeme si prášek, jdeme si lehnout, nebo jdeme k doktorovi. Ale co když něco bolí našeho zvířecího miláčka? Snaží se nám to říct, ale my to nevidíme a nutíme ho běhat za míčkem, nebo soutěžit? Jak poznat, že vašeho psa nebo kočku něco bolí? Pár tipů vám řekneme v našem článku.

Aujezskyho choroba, strašák číhající v lese

Je období podzimu a milovníci lesa si užívají společně se svými psími kamarády konec roku. Lovecká sezóna je v plném proudu a s tím přichází i zvýšené riziko některých onemocnění.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru