Předcházejte vzniku zubního kamene

Pečujte o zuby svého psa pravidelně a předcházejte zubnímu plaku. Stačí pár minut denně a váš pes bude mít zdravý a čistý chrup.

lossy-page1-800px-Kartacek_OK.tif-474x342Hlavní je odstraňování zubního plaku

Mezi základní péči o chrup psa patří jeho pravidelné čištění zubním kartáčkem aenzymatickou zubní pastou (mechanická očista). To by nikdy nemělo chybět a mělo by být hlavní součástí prevence vzniku zubního kamene a odstraňování zubního plaku. Tato metoda se může až z 80% podílet na odstranění zubního plaku.

A co víc?

Vše ostatní, co dopřejeme psovi navíc, je už nadstandard (např. doplňky stravy pro odstranění plaku a desinfekční roztoky dutiny ústní) a nemá takový vliv na samotné odstraňování zubního plaku jako pravidelné čištění zubů.

Čím psovi čistit zuby?

Velmi důležité je vybrat správný kartáček – měkký s rovnými štětinami (hodně se osvědčily kartáčky značky Curaprox).  Dále při čištění budeme používat zubní pastu pro psy – enzymatickou zubní pastu. Na trhu je plno značek, můžete si vybrat, která z nich vám a vašemu mazlíčkovi nejvíc vyhovuje (C.E.T., Orozyme, Beaphar, Trixie, Virbag a určitě najdete i mnohem víc).

Jak psovi zuby vyčistíme?

Zuby psovi čistíme optimálně dvakrát denně, minimálně jednou denně. Na čištění zubů u psů není nic složitého a zvládne to opravdu každý. Pokud je pes klidnější, vystačíte si na čištění zubů sami. Pokud je neklidnější, je vhodnější čistit zuby s pomocníkem, který bude psa držet. Zuby čistíme jakoby ze strany, po nadzvednutí pysku. Abychom dosáhli nejvzdálenějších zubů, můžeme si pomoc prsty a psovi vytáhnout ústní koutek vzad. Při čištění zubů využíváme krouživé pohyby, klidně i na dáseň, kterou tak měkkým kartáčkem můžeme masírovat.

Doplňková péče

23930735040_c36423bd12Doplňkovou péči nikdy neposkytujeme jako jedinou (není samotná tak účinná), ale je jenom jakýmsi doplňkem k péči základní. A co můžeme k samotnému čištění zubů dále používat k odstranění zubního plaku?

Výrobky, které jsou určené pro snadnější odstranění zubního plaku, snížení množství bakterií v tlamě, zápachu z tlamy a míry zánětu dásní. Např. výrobek PlaqueOff či čistá řasa Kelpa. Rozdíl u nich je hlavně v ceně. Čistá řasa Kelpa je mnohem levnější, oba výrobky není doporučeno podávat dlouhodobě a vůbec se nedoporučuje podávat přípravek PlaqueOff psům s problémy se štítnou žlázou.

Pamlsky

Různé pamlsky, které by při kousání měly napomoci k odstranění zubního plaku (např. C.E.T, Orozyme, hlavice hovězích kostí s chrupavkou, Pedigree Dentastix, sušená kůže/uši).

Jak to funguje?

Vše co pes žvýká intenzivně delší dobu, čistí zuby přímo kontaktem (bohužel hlavně na skusných plochách, kde se zubním kamenem nebývá až takový problém) a zvyšuje i produkci slin, a proto zlepšuje samočistící schopnost dutiny ústní. Účinnost těchto přípravků při odstraňování zubního plaku je pouhých 20%.

Výplachy desinfekčními roztoky

Výplachy desinfekčními roztoky. Tyto roztoky snižují množství bakterií v tlamě, redukují množství zubního plaku a tím i snižují tvorbu zubního kamene. Omezují také zánět dásní a ozubice. Výplachy se používají po zákrocích v dutině ústní a jako doplněk k pravidelnému mechanickému čištění zubů.

Vhodné je tlamu vyplachovat alespoň 2x denně. Roztoků existuje celá řada – lidské (Cleandent, Corsodyl – pozor Corsodyl má tu nevýhodu, že plak zabarvuje do hněda a tak ho ještě více zviditelňuje) tak i zvířecí (Vet-Aquadent). Vet-Aquadent se podává do pití, a zvíře si tak desinfikuje tlamu sám nenásilně při každém napití. Účinnost desinfekčních roztoků v prevenci zubního kamene dosahuje 30%.

14908673805_a8dc7cfbb0-765x495Má vliv strava?

Měkká strava tvorbu zubního kamene podněcuje mnohem více než strava tuhá (granule). Existují granule určené přímo pro psy a kočky s problémem nadměrného tvoření zubního kamene (např. Hill’s t/d, Eukanuba Dental care formula, Royal Canin dental). Účinnost krmení granulemi v prevenci vzniku zubního kamene se v klinických studiích pohybuje okolo 30%.

 

 

Zdroj: Zdroje: www.veterinarni-stomatologie.cz/, konzultace s MVDr. Tomáš Fichtel

O autorovi

Jana Burová

Jana Burová

Zajímavé články

Hájit práva zvířat a měnit věci k lepšímu, takové je poslání Nadace na ochranu zvířat

Žijeme se zvířaty v harmonii a rovnováze, na kterou v dnešní uspěchané době zapomínáme. Existují lidé, kteří chtějí tuto jemnou linii zachovat a pro zvířata dělají opravdu vše se srdcem na správném místě. Představujeme vám Nadaci na ochranu zvířat.

Yoggies – sušený barf

Nová česká značka granulí Yoggies je jednou z největších špiček na českém trhu. Pokud zrovna nemáte možnost krmit přímo masem, můžete využít maso usušené ve formě granulí. Nyní naleznete kompletní nabídku i na naší kamenné prodejně v Brně.

BARF a jak na něj

Jak krmit svého psa je poměrně zásadní otázka všech budoucích i současných majitelů. Nejjednodušší je nasypat každé ráno a večer psovi granule, které jsou vyvážené, plné živin a důležitých látek, ale také plné náhražek a umělých složek, které maso nikdy ani neviděli. Co když chcete jít jiným směrem? Zkuste BARF!

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru