Předcházejte vzniku zubního kamene

Pečujte o zuby svého psa pravidelně a předcházejte zubnímu plaku. Stačí pár minut denně a váš pes bude mít zdravý a čistý chrup.

lossy-page1-800px-Kartacek_OK.tif-474x342Hlavní je odstraňování zubního plaku

Mezi základní péči o chrup psa patří jeho pravidelné čištění zubním kartáčkem aenzymatickou zubní pastou (mechanická očista). To by nikdy nemělo chybět a mělo by být hlavní součástí prevence vzniku zubního kamene a odstraňování zubního plaku. Tato metoda se může až z 80% podílet na odstranění zubního plaku.

A co víc?

Vše ostatní, co dopřejeme psovi navíc, je už nadstandard (např. doplňky stravy pro odstranění plaku a desinfekční roztoky dutiny ústní) a nemá takový vliv na samotné odstraňování zubního plaku jako pravidelné čištění zubů.

Čím psovi čistit zuby?

Velmi důležité je vybrat správný kartáček – měkký s rovnými štětinami (hodně se osvědčily kartáčky značky Curaprox).  Dále při čištění budeme používat zubní pastu pro psy – enzymatickou zubní pastu. Na trhu je plno značek, můžete si vybrat, která z nich vám a vašemu mazlíčkovi nejvíc vyhovuje (C.E.T., Orozyme, Beaphar, Trixie, Virbag a určitě najdete i mnohem víc).

Jak psovi zuby vyčistíme?

Zuby psovi čistíme optimálně dvakrát denně, minimálně jednou denně. Na čištění zubů u psů není nic složitého a zvládne to opravdu každý. Pokud je pes klidnější, vystačíte si na čištění zubů sami. Pokud je neklidnější, je vhodnější čistit zuby s pomocníkem, který bude psa držet. Zuby čistíme jakoby ze strany, po nadzvednutí pysku. Abychom dosáhli nejvzdálenějších zubů, můžeme si pomoc prsty a psovi vytáhnout ústní koutek vzad. Při čištění zubů využíváme krouživé pohyby, klidně i na dáseň, kterou tak měkkým kartáčkem můžeme masírovat.

Doplňková péče

23930735040_c36423bd12Doplňkovou péči nikdy neposkytujeme jako jedinou (není samotná tak účinná), ale je jenom jakýmsi doplňkem k péči základní. A co můžeme k samotnému čištění zubů dále používat k odstranění zubního plaku?

Výrobky, které jsou určené pro snadnější odstranění zubního plaku, snížení množství bakterií v tlamě, zápachu z tlamy a míry zánětu dásní. Např. výrobek PlaqueOff či čistá řasa Kelpa. Rozdíl u nich je hlavně v ceně. Čistá řasa Kelpa je mnohem levnější, oba výrobky není doporučeno podávat dlouhodobě a vůbec se nedoporučuje podávat přípravek PlaqueOff psům s problémy se štítnou žlázou.

Pamlsky

Různé pamlsky, které by při kousání měly napomoci k odstranění zubního plaku (např. C.E.T, Orozyme, hlavice hovězích kostí s chrupavkou, Pedigree Dentastix, sušená kůže/uši).

Jak to funguje?

Vše co pes žvýká intenzivně delší dobu, čistí zuby přímo kontaktem (bohužel hlavně na skusných plochách, kde se zubním kamenem nebývá až takový problém) a zvyšuje i produkci slin, a proto zlepšuje samočistící schopnost dutiny ústní. Účinnost těchto přípravků při odstraňování zubního plaku je pouhých 20%.

Výplachy desinfekčními roztoky

Výplachy desinfekčními roztoky. Tyto roztoky snižují množství bakterií v tlamě, redukují množství zubního plaku a tím i snižují tvorbu zubního kamene. Omezují také zánět dásní a ozubice. Výplachy se používají po zákrocích v dutině ústní a jako doplněk k pravidelnému mechanickému čištění zubů.

Vhodné je tlamu vyplachovat alespoň 2x denně. Roztoků existuje celá řada – lidské (Cleandent, Corsodyl – pozor Corsodyl má tu nevýhodu, že plak zabarvuje do hněda a tak ho ještě více zviditelňuje) tak i zvířecí (Vet-Aquadent). Vet-Aquadent se podává do pití, a zvíře si tak desinfikuje tlamu sám nenásilně při každém napití. Účinnost desinfekčních roztoků v prevenci zubního kamene dosahuje 30%.

14908673805_a8dc7cfbb0-765x495Má vliv strava?

Měkká strava tvorbu zubního kamene podněcuje mnohem více než strava tuhá (granule). Existují granule určené přímo pro psy a kočky s problémem nadměrného tvoření zubního kamene (např. Hill’s t/d, Eukanuba Dental care formula, Royal Canin dental). Účinnost krmení granulemi v prevenci vzniku zubního kamene se v klinických studiích pohybuje okolo 30%.

 

 

Zdroj: Zdroje: www.veterinarni-stomatologie.cz/, konzultace s MVDr. Tomáš Fichtel

O autorovi

Zajímavé články

Nalezli jste psa? Pár rad, co dělat dál

Ohňostroje po Silvestru už dávno utichly, a přesto pracovníci útulků přijímají další a další opuštěné psy. Víte, co máte dělat, pokud se k vám osamocený pes připojí na procházce? Informace, kam máte zavolat, kdo vám může pomoci a zda cizího psa vůbec chytat, vám přináší náš článek.

Soutěž Psí hvězdy 2017 zná nejkrásnější miláčky

Je to tu! Jste úžasní, bez vás by to nešlo! Tolik krásných fotografií, tolik lásky od vašich miláčků, tolik šťastných okamžiků zachycených na fotografiích. Celkem se nám sešlo přes dva tisíce fotografií! A jak to tedy celé dopadlo? Pojďme se podívat na oficiální výsledky.

Pomoc pejskům z kamenické množírny

Reagovali jsme na prosby našich partnerských útulků, které nutně potřebovaly krmení a hygienické potřeby pro pejsky zachráněné z množírny v Kamenici nad Lipou. V množírně bylo v otřesných podmínkách nalezeno přes 200 zanedbaných psů moderních a malých plemen.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru