Průjem a jeho příčiny

Průjem u malých zvířat je poměrně častým problémem. Je to příznak upozorňující na onemocnění organismu, především gastrointestinálního traktu. Může mít mnoho příčin a jejich odhalení nebývá vždy jednoduché.

Není průjem jako průjem

Cílem článku není chovatele vystrašit výčtem všech možných příčin, nicméně je třeba si uvědomit, že vedle „obyčejného“ průjmu, způsobeného např. náhlou změnou krmiva, se můžeme setkat i s život ohrožujícími průjmovými stavy, jako je např. parvoviróza, kdy úporný průjem a následná dehydratace je jednou z příčin smrti zvířete.

Pod pojmem průjem rozumíme řídkou stolici, zvíře kálí mnohem častěji a objem trusu může být zvýšený. Nejde o nemoc jako takovou, ale jedná se o příznak nemoci. Podle příčiny se přidružují i další symptomy. Samotný průjem vede k dehydrataci, v chronickém případě i k hubnutí. Z hlediska průběhu můžeme průjem rozdělit na akutní a chronický (trvá víc jak 3-4 týdny).

Akutní průjem bývá nejčastěji vyvolán:

  • chybami ve výživě (náhlá změna krmiva, podání nevhodného krmiva/pamlsku, zkažené potraviny, alergie na některou ze složek krmiva, intolerance krmiva)
  • viry (zejména virus psinky a parvoviróza, u koček panleukopenie, FIV, FeLV, FIP, kalicivirus)
  • bakteriemi (klostridie, salmonely, kampylobakter…)
  • parazity (hlísti, Giardia, kokcidie)
  • různé toxiny (těžké kovy, různá léčiva, chemikálie, toxiny rostlin)
  • onemocněním slinivky břišní, jater
  • psychogenně (změna prostředí, nový člen domácnosti atd.)

Chronický průjem může mít původ také ve výše zmíněných příčinách, dále se může vyskytnout u obstrukcí a nádorů trávicího traktu, nespecifických střevních zánětů, bakteriální dysbalanci, onemocnění ledvin (chronické selhání), některých systémových onemocnění (např. kongestivní srdeční selhání), hypoadrenokorticismus (Addisonova choroba) aj.

Čeho si všímat

Pro řadu onemocnění je průjem typický, naopak u některých onemocnění se může anebo nemusí vyskytovat. To samé platí o průběhu průjmu a vzhledu/povaze výkalů. Proto je velmi důležité sesbírat co nejvíce anamnestických údajů, na základě kterých může veterinární lékař usuzovat na možnou příčinu a dále volit diagnostický postup. Důležité jsou informace o očkování zvířete, krmení, pracovní zátěži, pobytu v zahraničí, na výstavách, o možnosti požrání cizorodé látky atd.

Dále je důležité zaměřit se na nástup a průběh samotného průjmu a přidružených příznaků, jako je zvracení, nechutenství, nápinky, plynatost apod. Neméně důležitá je také povaha a vzhled trusu, snažíme se popsat trus co nejlépe a všimnout si čehokoli – barva, konzistence, nestrávené zbytky, přítomnost hlenu, krve, případně i viditelných parazitů, patologický zápach atd. Dobré je přinést sebou k lékaři vzorek, případně výkaly vyfotit.

Jak dál postupovat

Průjmy způsobené chybami ve výživě (viz výše), kdy zvíře nevykazuje závažné příznaky, jako je apatie, horečka = nad 39,0°C, celková slabost, opakované zvracení, příměs krve apod., lze zvládnout 1-2 denní hladovkou a následným rozkrmováním dietním krmivem (např. vařená rýže s kuřecím masem a mrkví). „Dále lze bezpečně v domácím prostředí podat černé uhlí, malému a střednímu pejskovi po jedné tabletě 2× – 3× denně, u velkých psů lze podat i 2 tablety 3× denně. Dále lze podat Smectu, u malého pejska 1/3 sáčku 3× denně, u velkého psa i 1 sáček 3× denně,“ radí MVDr. Jitka Pfeifrová z veterinární kliniky ANIMED, Brno.

Nicméně je třeba vyloučit závažné příčiny (např. intoxikaci, u štěněte parvovirózu, u starých zvířat jiné celkové onemocnění). Zvláště u štěňat, která jsou zvláště ohrožená dehydratací způsobenou průjmem, nesmíme stav podcenit. Pokud však zvíře vykazuje závažné příznaky, nebo se jeho stav nadále zhoršuje/přetrvává a dietní opatření nezabírají, je namístě vyhledat odbornou pomoc veterinárního lékaře.

Prevence

Některým nemocem doprovázených průjmy můžeme předejít správnou vakcinací štěňat a koťat (parvoviróza, psinka, FeLV, panleukopenie koček, kaliciviróza). Další prevence je založená na správné životosprávě zvířete, adekvátní a kvalitní výživě, pravidelném a správném odčervení jak mláďat, tak dospělých a v neposlední řadě také na hygienických podmínkách chovu.

 

 

Zdroj: TAMS, Todd R. Handbook of small animal gastroenterology, 2nd edition, 2003, SVOBODA, Miroslav. Nemoci psa a kočky, 1. díl, 2008, NELSON, Richard W., COUTO, C.Guillermo. Small animal internal medicine, 5th edition, 2014

O autorovi

Kateřina Branná

Kateřina Branná

Zajímavé články

Novoroční pomoc odeslána

Hned v úvodu nového roku jsme odeslali balíčky pomoci čtyřem partnerským útulkům. Radost jsme díky vám udělali pejskům v útulku v Táboře, Čtyřlístek pro hafany, Zastavme utrpení a Slezské Pavlovice. Děkujeme, že pomáháte s námi!

Kašle Vám pejsek? Pozor na psincový kašel!

Akutní infekční onemocnění dýchacích cest u psů. Jak onemocnění poznám a jak mu můžu předcházet?

Stěhování Jezevčíků v nouzi

V pátek 29. července 2016 jsme vzali pár chlapů, velkou dodávku a vyrazili stěhovat Jezevčíky v nouzi do nového domova.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru