dog-nose1

Psí selfie jsou nesmysl, ale fotky psích čumáků zblízka jsou neskutečně roztomilé!

Nejsou to ve skutečnosti žádné „čumáky“, nýbrž „nosní houby“. A to na povrchu nejsou prasklinky, nýbrž „krenulace“, což latinsky znamená „cimbuří“. Ty zvětšují citlivou plochu psího nosu – pardon, houby. ​

Psi si navzájem očichávají zadní část těla, aby zjistili, co psí protějšek jedl, zda je to kluk nebo holka, jak přátelsky je naladěn a jestli už se někdy předtím setkali. Jako když si čtete něčí charakteristiky na profilu online seznamky.

dog-nose (1)

Čich je u psů primárním smyslem pro získávání informací o okolí, něco jako oči u lidí.

dog-nose (3)

Čichová oblast v psím mozku je cca čtyřicetkrát větší než v mozku lidském.

dog-nose (14)

Že je psí čich citlivější než lidský, není pro nikoho z nás asi nic objevného. Ale dá se přesně spočítat, kolikrát víc je citlivější? Na to se erudované odpovědi liší, a to dosti značně: údajně je citlivější tisíckrát až deseti milionkrát.

dog-nose (11)

Jisté je, že zatímco člověk má cca 5 milionů Bowmannových čichových žláz, psi jich v závislosti na plemeni mají 125 až 300 milionů.

dog-nose (10)

Někteří lidé dokonce tvrdí, že pes má v nose důležité energetické centrum, tzv. čakru. Pravdou bezesporu je, že nos (houba) je nejcitlivější a nejchoulostivější částí psího těla.

dog-nose (6)

Zvlhčující hlen produkovaný žlázami pod povrchem nosní houby pomáhá zachycovat pachy…
dog-nose (13)
… a proto si psi nosní houbu olizují: zaprvé tím vůni analyzují i v ústní dutině (čich a chuť jsou totiž jen dva různé ‚vstupní kanály‘ stejného smyslu, a to i u lidí), zadruhé vyčistí povrch od předchozího pachového nánosu, aby mohli lépe vnímat další vůně.

dog-nose (4)

Psi mají v nose zvláštní olfaktorické skulinky, v nichž zadržují pach tak dlouho, dokud jej kompletně nezanalyzují.

dog-nose (22)

Proto také psi často při očichávání neznámých ‚zajímavých‘ věcí zprudka vydechují nosem (funějí / frkají) – někdy se totiž čichová analýza nepodaří hned napoprvé, načež je třeba kompletně vyprázdnit nozdry a nasát do nich nový pachový vzorek.

dog-nose (8)

Zdroj: http://g.cz/budvar-psi-selfie-jsou-nesmysl-ale-fotky-psich-cumaku-jsou-zatracene-roztomile/ , autor: Radek Kovanda

O autorovi

Zajímavé články

40087158_xl

Flyball – kolektivní sport s přesností

Dynamika, rychlost, přesnost a týmová spolupráce. To je flyball, dynamický sport pro všechny milovníky míčků.

oba

Dva kluci, kteří se naučili, že lidé umí být i přátelé

Příběh dvou pejsků, Jonáše a Matěje, začíná zcela běžně. Jako většina pejsků z Útulku v Táboře neměli snadný start do života a nebýt lidí, kteří se to rozhodli změnit, možná už by dnes ani nebyli mezi námi. Dostali ale novou šanci a my vám dnes povíme jejich příběh.

pes a voda

7 druhů vod, které mohou psa přiotrávit. Patří sem vody z kaluží i bazénu

Léto láká k častějším a delším procházkám, vody je a bude kolem víc než dost. Venku v kalužích, v bazénech, v rybnících i v moři. Věděli jste, že pití neprověřené vody venku může vašemu psovi způsobit nepěkné zažívací potíže? Na co si tedy dát pozor?

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru