Rodina se mnou žije psím životem, uvádí Aneta Kuncová z chovatelské stanice Chesway

Chovatelská stanice Staffordšírských bullteriérů Chesway nese název po prvních staffbulících, které si Aneta s přítelem pořídili. Věnují se bull sportům, výcviku i lovecké kynologii a svým psům dávají veškerý svůj volný čas. Majitelku Anetu Kuncovou jsme vyzpovídali, například jak se k tomuto plemeni dostala a co pro ni život se psy znamená.

Jak se z Tebe stala pejskařka?

Pejskařkou se narodíš…. Od malička miluji zvířata všeobecně, psa jsem si moc přála, takřka od doby, kdy jsem sama zvládla držet vodítko, ale než jsem dostala svého prvního vlastního pejska, musela jsem rodičům dokázat, že se o něj zvládnu starat.. A tak jsem venčila psy všem známým a sousedům v okolí.

Podle čeho sis vybrala zrovna plemeno stafordšírský bulteriér?

Přiznám se, že jsem si ho úplně sama nevybrala. Staffbulle promiň, ale přítel se pro plemeno nadchl. Já jsem chtěla pitbula nebo bulteriéra a nakonec máme, tak trochu obojí a za nic bych neměnila. Stafordšírský bulteriér není pouhým plemenem je to kult.

Jak to vše zvládáš s prací a rodinou?

Nezvládám 😀 Snažím se vše přizpůsobit, ale rodina se mnou žije psím životem, jinak by se to asi nedalo. Neživí nás to, takže práci zvládám jako každý jiný, ale veškerý volný čas věnujeme psům.

Kolik máš momentálně doma pejsků?

phoca_thumb_l_staffbul-345Doma máme čtyři staffodšírské bulteriéry a dva další psy mám ve spoluvlastnictví. Víc už se nám jich do postele nevejde..

Jak dlouho se aktivně věnuješ chovu?

Plemeni SBT se věnuji zhruba deset let, ale chovatelství jako takovému šestým rokem.

Na co jsi nejvíc pyšná z hlediska chovatelství?

Snažíme se odchovávat zdravá a exteriérově hezká štěňata.  Byli jsme jedni z prvních v ČR, komu se podařilo odchovat modré staffbulíky s jedním se nominovat na prestižní výstavu Cruft. A vzhledem k tomu, že se chovu modrých SBT věnujeme i nadále, podařilo se nám teď odchovat barvu blue pied, což je modrobílá a těch je v ČR asi šest. Dá se říct, že je to rarita.

Co myslíš, že je za Tvým úspěchem?

Nebojíme se vyjet krýt do zahraniční, do našich vrhů investovat, i když to třeba nemusí vyjít. Vzhledem k tomu, že je to pro mě spíše koníček a taková vášeň, tak do toho dávám vše, co umím a mám. Vše děláme s velkou láskou a péčí a myslím, že když člověk do toho dá víc, než musí, tak se mu to vždy vrátí. Stojí za námi již i velká psí základna našich odchovů, která nám dělá jenom pozitivní reklamu, a tímto všem děkuji.

Máš ještě nějaký nesplněný sen z oblasti chovatelství?

Přiznám se, že se nám tak nějak sen splnil… uvidíme, co dál.

Jak Tě vnímá konkurence?

Tak to je spíše otázka pro ní, ale myslím, že nikomu nestojíme v cestě, děláme si to po svém a s radostí. To mě naplňuje a zajímá.

Podle čeho by lidé měli vybírat chovatelskou stanici podle Tebe či na čem by měli trvat?

Je to těžké… v poslední době je plno rad, jak máte chovatelskou stanici nejdříve navštívit s chovateli se spřátelit a podobně. O plemeno je veliký zájem, a tak je velmi těžké přijímat doma každého, koho plemeno zajímá. Občas mám pocit, že si lidé myslí, že jsme spíše ZOO než kennel. Na druhou stranu je samozřejmě důležité si s chovatelem sednout. Ale myslím, že by si lidé spíše měli zajít na výstavu, promyslet jaké typy SBT se jim líbí a podle toho vybírat spojení. Dát si priority, kterých se chtějí držet – zda sportovního psa, se zdravotními testy nebo naopak nějakého šampiona. Na chovatelské stanice se pak mohou optat se na fb skupinách, diskuzích a hlavně podle svých osobních pocitů a vnímání vybírat.

Jaké je Tvoje kritérium pro výběr budoucího majitele Tvému odchovanému štěněti?

phoca_thumb_l_169Je to spíše o osobních sympatiích. Jsme malá chovatelská stanice a na krytích i výběru nových majitelů si dáváme velmi záležet. Každý nový majitel štěněte od nás se stává takovou naší rodinou. Nepřijímáme rezervace dlouho dopředu a neslibujeme hory, doly, zlatý les. Ono se to vždy nějak vyprofiluje. Kdo vydrží, vyhraje.

Chystáš v nejbližší době nějaký vrh, nákup nového štěněte pro rozšíření Tvojí chovatelské základny?

Plánujeme na příští rok krytí dvou mých fen. Ale je to zatím ve fázi výběru krycího psa. Ráda bych do naší chovatelské stanice ještě přibrala jednoho psa – samce. Myslím, že nám chybí pes do chovu, nicméně se všem naším psům věnuji naplno a aktivně s nimi sportuji a podnikám různé akce, takže myslím, že zatím na něj není kapacita ani čas. Musím počkat, až půjdou veteráni úplně do důchodu, zatím se budu ještě nějaký ten čas plně věnovat jim. Ale znáte to, člověk míní, život mění.

Čím krmíš pejsky a proč si zvolila zrovna tuto variantu?

Krmíme granulemi. Čím krmit je takový celoživotní boj, aby to všem sedělo, pejsci měli lesklou a zdravou srst, byli spokojení a vše co ke kvalitní stravě patří… jsme dost akční, s celou bandou cestujeme, a tak je jakákoliv příprava jídla pro nás trochu náročná. Granule nabalím a jedu a je tam vše co potřebují.

Co říkáš na to, že je stafordšírský bulteriér označován jako bojové plemeno?

Přiznám se, že na toto označení jsem trochu háklivá… je to pojem, co si vymysleli lidi. Žádné plemeno jako takové není bojové… nevím, co přesně si pod tím mám představit. Staffodshire má samozřejmě nějaké využití a případně lovecké pudy. Ale pokud s ním člověk nebojuje, nepoužívá ho do arény apod., tak si myslím, že by mu tak říkat neměl. Na druhou stranu plemeno je v současné době, tak populární, že možná mu toto škatulkování zas tak neuškodí a někteří zájemci se více zamyslí, než si ho pořídí.

 

Děkujeme za milý rozhovor a přejeme hodně úspěchů s vašimi pejsky!

 

Zdroj: Fotografie v majetku Anety Kuncové

O autorovi

Veronika Albrechtová

Veronika Albrechtová

Studuje na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně se specializací na fyzioterapii zvířat a reprodukci koní.

Zajímavé články

Předcházejte vzniku zubního kamene

Pečujte o zuby svého psa pravidelně a předcházejte zubnímu plaku. Stačí pár minut denně a váš pes bude mít zdravý a čistý chrup.

Výživa štěněte a péče o něj

V předchozím díle Výchova a socializace jsme rozebrali základní informace jak vychovat vyrovnaného psa. V dalším díle se podíváme na péči a výživu štěněte, aby váš pejsek byl zdravý a spokojený.

Jak psovi poskytnout kvalitní spánek

Koupili jste vašemu psovi drahý pelíšek a on na něm neleží? Má váš pes jedno místo na spaní dané příkazem? Víme, jak kvalitní spánek nám dokáže udělat dobře, jak moc je důležitý pro zdravou funkci těla i mozku. Stejně prospěšný je i u psů.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru