Rozhovor s MVDr. Jakubem Pfeiferem o veterinární onkologii

Stále častěji se s tímto tématem a bohužel i onemocněním setkáváme. Při diagnóze onkologického onemocnění u zvířete většinu majitelů napadne mnoho otázek. V našem rozhovoru se pokusíme na většinu z nich odpovědět. Navštívili jsme vedoucího lékaře pro onkologii MVDr. Jakuba Pfeifra, který působí na Veterinární klinice ANIMED v Brně a zeptali jsme se ho na toto aktuální téma, aby nám přiblížil jak probíhá léčba, zda se bát zahájit léčbu a také jestli nějak trpí zvířata při chemoterapii.

Dobrý den pane doktore, vy se zabýváte veterinární onkologií. Vůbec jsem netušila, že takový obor existuje. Můžete nám přiblížit, čím se zabýváte?

Na naší veterinární klinice Animed se zabýváme léčbou domácích mazlíčků – zejména psů a koček ve všeobecném slova smyslu. Kromě toho se ale specializujeme na léčbu onkologických pacientů – to znamená, že se z velké části věnujeme zvířatům s nádorovým onemocněním. Jedná se o psy a kočky, kteří mohou mít malý kožní nádor, ale i závažné celkové onemocnění. Snažíme se v přístupu k těmto pacientům přiblížit lidské medicíně, ta je ale přece jenom před námi velice napřed.

Jak se k Vám takové zvíře dostane?

Většinu zvířecích onkologických pacientů tvoří zvířata, u kterých místní veterinář zjistil tento typ onemocnění a majitele k nám poslal. Byli bychom rádi, kdyby se čím dál více veterinářů specializovalo na jednotlivé podobory tak, jak je tomu u lidí, a vzájemně tak přenechávali specializovanou činnost na odbornících. Na naší klinice např. vůbec neděláme ortopedii, proto pacienty např. se zlomeninou nebo kloubními obtížemi také posíláme za specialistou ortopedem. Věříme, že se zvířeti dostane kvalitnější a sofistikované péče. Stejně tak oceníme, když práci onkologa přenechají kolegové na nás.

Jak poznám, že mám navštívit veterinárního specialistu – onkologa?

Pokud Vás za námi nepošle Váš veterinář sám, doporučujeme návštěvu či alespoň konzultaci ve všech případech, kdy je podezření na nádorový proces. Nejčastěji se jedná o kožní útvary nejrůznějšího charakteru, např. nádory (=kuličky) na mléčné žláze u fen. I tyto „banální“ případy doporučujeme vždy alespoň konzultovat s onkologem – byť se jedná o nejčastější problémy, často nesprávné léčení těchto případů vede k problémům a v konečném důsledku na nesprávný postup řešení těchto problémů zvíře doplácí. Dále doporučujeme vždy návštěvu onkologa v případě nahmatání zvětšených mízních uzlin nebo pokud Váš veterinář vysloví podezření na možnost jakéhokoli rakovinného bujení.

Když se Vás rozhodnu s nemocným pejskem nebo kočičkou navštívit, jak to u Vás probíhá?

Vždy záleží, o jaký problém se jedná a jaká vyšetření či operace již máte za sebou. Většinou provádíme tzv. diagnostická vyšetření – zjišťujeme, o jaký typ nádoru se přesně jedná a které orgány jsou zasaženy. U zhoubných nádorů pátráme po metastázách – často provádíme rentgen hrudníku a ultrazvuk břišních orgánů. Všechna tato vyšetření jsou nebolestivá, ale vyžadují od pacienta i majitele jistý stupeň spolupráce. Pokud zjistíme, že je potřebná operace, po dohodě s majitelem ji provedeme.

Není léčba zvířete s nádorem spíše utrpení?

Ve veterinární medicíně je na rozdíl od lidské medicíny cílem kvalitní život zvířete bez utrpení. Pokud léčbou u zvířat nelze odstranit závažné utrpení, léčba se neprovádí. Těchto případů však naštěstí není mnoho. Naopak u většiny léčených pacientů majitel doma vůbec nepozná, že je zvíře na chemoterapii – zvíře se chová ve většině případů naprosto normálně.

Jak se rakovina u zvířat vlastně léčí?

V zásadě jsou hlavní dvě používané metody – operace a chemoterapie. Operativní řešení volíme v případě, kdy je nádor lokalizovaný do jednoho místa a je kompletně odstranitelný. Chemoterapii pak volíme u zhoubných nádorů, u nádorů které metastazují nebo u nádorů postihujících organismus systémově, jako je např. lymfom nebo leukémie.

chemoterapie u psa

Jak taková chemoterapie probíhá?

Většina chemoterapeutik je podávána nitrožilně, to znamená, že je pro aplikaci nutná návštěva u nás v ordinaci. Pobyt v ordinaci se vždy snažíme pejskům zpříjemnit hlazením, podáváním pamlsků apod. Aplikace není nijak bolestivá, pes nebo kočka však musí chvilku vydržet v klidu pro zavedení nitrožilní kanyly. Poté se aplikuje látka injekcí přímo do žíly, nebo se zvíře napojí na infuzi, která mu vykape během půl hodiny – hodiny. Pro tyto případy máme na klinice zařízenou speciální místnost, kde si zvíře i majitel může udělat pohodlí, proto celý proces nebývá pro zvíře ani majitele nijak nepříjemný.

Mají zvířata léčená chemoterapií podobné nežádoucí účinky, jako lidé? Padá jim srst?

Nežádoucí účinky se občas vyskytnou, nejsou ale zdaleka tak časté, jako u lidí. Srst drtivé většině zvířecích pacientů nepadá! Výjimkou mohou být pudlíci a bišonci. Výjimečně se vyskytne několik dní po chemoterapii zvracení nebo průjem, které se však většinou dá zvládnout podávanými léky. Kromě nádorových buněk chemoterapie ničí také bílé krvinky – je tedy nutné pravidelně (před každým podáním chemoterapie) kontrolovat krevní obraz.

Moc děkujeme pane doktore za milý rozhovor a přejeme spoustu úspěšně léčených pacientů 🙂

MVDr. Jakub Pfeifr

Na otázky odpovídal MVDr.Jakub Pfeifer, vedoucího lékař pro onkologii, působící na Veterinární klinika Animed, Brno – Vinohrady

Rozhovor také naleznete i zde:

Pro onkologické pacienty klinika Animed nabízí tyto služby:

  • konzultace

Základem je konzultace stavu pacienta, možnosti diagostiky a léčby a diskuze ohledně prognózy. Konzultační činnost je ve veterinární onkologii základním pilířem.

  • diagnostika

V diagnostice nádorových chorob postupují dle nejnovějších poznatků ve veterinární medicíně. Kromě základních vyšetření (základní hematologie, biochemie krve, ultrazvuk a rentgen) hojně využívají moderních molekulárních a genetických metod, zejména ve spolupráci s německou laboratoří Laboklin.

  • léčba

V léčbě nádorových onemocnění jsou 3 základní léčebné možnosti:

1. Chirurgická léčba

Pokud lze daný nádor řešit chirurgicky, je tato volba vždy na prvním místě. Asi nejčastějším typem nádoru, který operují, jsou nádory mléčné žlázy, kdy se provádí zákrok tzv. mastektomie.

2. Chemoterapie

Chemoterapeutika jsou látky, které likvidují rychle dělící se buňky – tedy zejména nádorové, ale může zasáhnout i některé necílové orgány. Rádi by na tomto místě upozornili, že chemoterapie zvířecích pacientů probíhá velice odlišně od chemoterapie lidí. Cílem léčby je prodloužení KVALITNÍHO života pacienta. Nikdo nechtějí, aby zvíře léčbou trpělo. Proto se ve veterinární medicíně volí dávky tak, aby zvířatům nezpůsobovaly závažné nevolnosti, v drtivé většině případů zvířatům nepadá srst a že podstupují léčbu chemoterapií na nich většinou nijak nepoznáte. Více o chemoterapii u zvířat se dozvíte v rozhovoru výše.

3. Radioterapie – ozařování

Radioterapie je u některých typů nádorů velice vhodnou a účinnou metodou léčby. Nicméně její nevýhodou je její finanční náročnost a obtížná dostupnost – nejbližší pracoviště nabízející radioterapii u zvířat je Praha nebo Vídeň. Nicméně v případech, kde je radioterapie potřebná a majitelé jsou ochotni ji se svým mazlíčkem podstoupit, spolupracují s oběma pracovišti a výsledky jsou velice dobré.

Fenka Berry po pravidelné chemoterapii v ordinaci. Díky tomu, že vždy po aplikaci léku dostane za odměnu pamlsek, se do ordinace pokaždé těší. 

Zdroj: http://www.animed.cz/nabizene-sluzby/pro-onkologicke-pacienty.html

O autorovi

Psí hvězda

Psí hvězda

Kolektiv redaktorů Psí hvězdy

Zajímavé články

Starostlivost o psího dôchodca I.

Doprajte psíkovi krásne starobe. Poradíme vám, ako sa starať o svojho psieho dôchodca a predĺžiť mu tak čo najviac aktívny život.

Společně jsme již podruhé zahřáli zvířátka v útulcích!

V listopadu jsme vyhlásili již druhý ročník materiální sbírky pro pejsky a kočičky v útulcích ,, Zahřejme zvířátka v útulcích”. Odeslali jsem přes 250 kilo pomoci do celkem 15 útulků!

Unikátní projekt – karta SOS zvíře

Páníček už měl být dávno doma. Mám hlad a bojím se. Pořád nejde, už mám vážně hlad. Nemohlo se mu něco stát? Co teď bude se mnou? Žijeme přeci jen sami dva… Kde je můj páníček?

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru