Psí slečna, která letos neměla veselé Vánoce

Malá fenečka, s pracovním názvem Vánočka, se ocitla ve špatnou dobu na špatném místě. Psí holčička, kterou neznámý řidič srazil autem a nechal ji napospas osudu ležet na kraji silnice. Zraněnou, opuštěnou a pomalu se loučící se životem. Hodní lidé ji nenechali umřít na kraji silnice a začali bojovat o její život. Bohužel fenečka nehodou utrpěla vážná zranění…

„Fenečku jsme přijali do péče 26. prosince 2016, “ popisuje situaci paní Eliška z organizace Dejte nám šanci. „Hodní lidé fenku kňučící bolestí naložili a odvezli na veterinu, kde se jí dostalo základní diagnostiky – ta ovšem konstatovala zlomenou pánev. Fenečka neměla kam jít, majitel se doposud nepřihlásil. Starosta obce odmítl navrhovanou euthanasii, umístil jí provizorně do obecního kotce a začal hledat pro holčičku náhradní péči. Na jeho žádost jsme slíbili fenečku přijmout do péče k nám a postarat se o ní,” říká paní Eliška začátek jejího příběhu s tou psí slečnou.

15726707_1832095287002660_2236372867978832068_nJak vážná skutečně situace je?

V úterý 27. prosince 2017 byla fenečka převezena do Dejte nám šanci osobně panem starostou z Lutína, kde se nehoda odehrála. Zlomená pánev ji bolela při každém pohybu a kňučela bolestí.

Dopoledne byla domluvená kontrola na veterinární klinice Animed v Brně, kde bylo provedeno RTG snímkování a určení přesné diagnózy. „Vyšetření potvrdilo diagnózu ze včerejška. Fraktura pánve vpravo za kyčelním kloubem s poměrně velkým posunem kostí + zřejmě další fraktura i na levé straně pánve. Doporučeno chirurgické řešení na specializovaném ortopedickém pracovišti,” popsali situaci z Dejte nám šanci na sociálních sítích.

Operace – ano nebo ne?

„Probírali jsme s veterináři i variantu, že jí pánev samovolně sroste bez chirurgického zásahu – nicméně jsme tuto variantu zamítli. Pánev by nejspíše skutečně časem srostla, ale jednak je hojení dlouhodobé a velice bolestivé, a jednak by se zlomená část kostí při každém kroku pohybovala a tím by došlo ke křivému srůstání, které by mělo za následek utlačování močové trubice a vyústění konečníku – čili doživotní problémy s močením či kálením,” doplňuje paní Eliška. Jednoho pejska s podobným zraněním už v Hospicu mají, pro operaci se tehdy majitelé nerozhodli a dodnes s tím má pejsek problémy.

Stav pánve před operací

Stav pánve před operací

Operace pánve je velmi složitá operace, která vyžaduje práci specialisty – ortopeda. Po zjištění cenových nabídek se rozhodli využít služeb kliniky v Ostravě, kde byla částka za operaci nižší než v Brně. „Při těchto stavech nevyplácí příliš otálet, protože život se zlomenou pánví je opravdu bolestivý. Sedla jsem odpoledne v 15 hodin do auta a vyrazila do Ostravy. Cesta byla náročná – celou dobu pršelo jak z konve a foukal silný nárazový vítr, který si na dálnici s autem pohazoval jak s balonkem. Vánočka byla v přepravní kleci zlaťučká – ležela a spinkala,” popisuje svoje rozhodnutí paní Eliška.

Náročná operace nejvážnějších zlomenin

Po příjezdu byla fenečka prohlédnuta panem ortopedem doktorem Nejezem, který stanovil termín operace na druhý den, středu 28. prosince. Vánočka byla umístěna do hospitalizačního kotce a paní Eliška odjela domů ke svým povinnostem. Další den měl být pro všechny velmi náročný a bylo potřeba nabrat hodně sil.

Operace dopadla dobře! Vánočka absolvovala ortopedickou operaci, kde byla řešena jen největší zlomenina. Zde byla kost posunuta na správné místo a srovnána operativně pomocí implantátu. Ostatní menší zlomeniny neohrožují život a srostou sami v rámci klidového režimu. Ještě den si na klinice pobyla pod dohledem hodných pánů doktorů.

Zafixovaná zlomenina pomocí implantátu

Zafixovaná zlomenina pomocí implantátu

Tři týdny klidu a regenerace

„Čtvrtek 29. prosince byl opět ve znamení cesty do Ostravy – na kliniku už trefím i bez navigace,” usmívá se Eliška. „Vánočka je pod antibiotickou clonou a má léky proti bolesti, důležitý je přísný klidový režim alespoň tři týdny – takže jejím údělem na následujících 21 dní je klec a pelíšek,” doplňuje paní Eliška na sociálních sítích stav mladé fenečky.

Paní Elišku čeká nelehký úkol, udržet tuto přibližně roční fenku v klidu. Skotačí a běhá i přes zjevné bolesti. V kleci se jí vůbec nelíbilo, kňučela a snažila se dostat ven. Jen na klíně paní Elišky našla klid a pohodu. Za velmi krátkou dobu se na ni hodně nafixovala a chce být stále se svou ochránkyní.

Děkujeme všem, kteří fence poskytli první pomoc

„Musím moc poděkovat nálezcům Vánočky, kteří jí z té silnice sraženou posbírali. Neřešili, že jsou Vánoce, vykašlali se na svůj program a s fenečkou jeli na veterinu. Rovněž díky veterináři, který jí prvotně ošetřil, i on měl zcela jistě na Vánoce jiný program. A v neposlední ředě musím vyzdvihnout přístup radnice v Lutíně – takového starostu bych chtěla mít. Pan Antonín Bábek je starosta s velkým S, který se opravdu stará. Mohl se na fenečku vykašlat tak, jak by to udělalo mnoho jiných starostů obcí, odsouhlasit euthanasii nebo jí nechat na krku nálezcům nebo, jak je dobrým zvykem v mnoha obcích, domluvit se s některým sousedem myslivcem na konečném řešení. Pan starosta místo toho obvolával a hledal řešení, aby prťavý voříšek mohl žít…” děkuje všem paní Eliška.

15672511_1831093043769551_5065916697981897902_nCena za operaci Vánočky se bude pohybovat cca kolem 10 000 Kč (počítáno i s RTG diagnostikou v Brně a přepravou fenečky do Ostravy a zpátky), na konci vše podrobně vyúčtuji. Peníze budeme chtít po případném majiteli fenečky, kterému zřejmě utekla, pokud se tedy přihlásí. Pokud se nepřihlásí, vše budeme hradit my,” uvedli na svém profilu Dejte nám šanci.

Pokud budete chtít na její léčení přispět, číslo účtu je 157088119/0300, do poznámky napište buď Lutín nebo Vánočka. Děkujeme! O možnosti materiální podpory Vás budeme včas informovat, aktuálně jsou potřeba převážně finance. 

Psí hvězda odeslala fenečce na operaci 1 000 Kč. 

O dalším stavu vás budeme pravidelně informovat zde a také na našem Facebookovém profilu.

O autorovi

Vanda Nováková

Vanda Nováková

Zajímavé články

Novoroční pomoc odeslána

Hned v úvodu nového roku jsme odeslali balíčky pomoci čtyřem partnerským útulkům. Radost jsme díky vám udělali pejskům v útulku v Táboře, Čtyřlístek pro hafany, Zastavme utrpení a Slezské Pavlovice. Děkujeme, že pomáháte s námi!

Sportujeme se psy i v zimě!

Posledních pár let v zimě sněhu ubývá, přesto se najdou světlé zasněžené dny. Bílý poprašek láká k procházce, psi radostně lítají a metají tlapami sníh na všechny strany. Vyzkoušeli jste někdy vzít psa na běžkování? Víte, jak ho zabavit v teple domova, když je venku až příliš velká zima? Pokud ne, poradíme vám to v našem článku.

Hurá na Herolfest s Psí hvězdou!

Již tento víkend 24.-25.9 2016 proběhne v Herolticích nedaleko Brna akce s názvem Herolfest, na které nemůžeme chybět.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru