Výchova a socializace – start života vašeho štěněte

A je tu prosinec, čas vánoční, čas nového zrození, naděje a lásky. Je to i čas rozhodování o tom, čím obdarovat své blízké. Pokud je chcete obdarovat malým štěňátkem, měli byste vědět, jaký život vy nebo vaši blízcí nabídnete psovi. Je to totiž stejně důležité jako to, jak pes obohatí váš život. Přeberete totiž roli „rodičů“ psa a je vaší odpovědností, aby váš pes měl dobrý život.

Je to velká radost, ale i velká odpovědnost

Už samotné stěhování do nové rodiny je pro psa traumatické. Čím častěji to musí podstoupit, tím je to pro něj horší.  Proto, než si člověk pořídí psa, měl by si předem odpovědět na spoustu otázek:

Proč psa pořizuje? Co si od něj slibuje? Co to vyžaduje, m
ít doma psa? Co psovi může nabídnout? Je ochoten podle potřeby přizpůsobit svůj život jemu?

Je ten pravý čas? Dovoluje mu to situace s bydlením pořídit si psa? Je jeho finanční situace stabilní? Je ochoten platit léčebné náklady v případě onemocnění psa?

Zná dobře plemeno, které pořizuje? Ví, co je pro něj charakteristické a jaká je jeho historie? Bude toto plemeno splňovat jeho požadavky na vlastnosti a péči o něj?  A další otázky.

Ověřte, že štěně mělo dobrý začátek

Pokud chcete svého psa správně vychovat, je důležité porozumět tomu, jak psi fungují a co je pro ně přirozené. Pokud psovi porozumíte, bude soužití se psem od samého počátku podstatně lepší.

To první, co vy můžete pro správný vývoj štěněte udělat, je ověřit si, že štěně mělo dobrý začátek u chovatele. Na vývoj psa má totiž vliv již prenatální období a čas štěněte u chovatele. Pokud jeho březí matka je v dobrém psychickém stavu a fenka se svými potomky žije v dobrých podmínkách poskytnutých chovatelem, bude to mít pozitivní vliv na vývoj štěněte. Ptejte se chovatele na vše. Seriózní chovatel sám položí spoustu otázek a váš zájem ocení. Pro štěně je také prospěšné, pokud stráví dostatečný čas se svojí matkou a sourozenci. Je lepší počkat s jeho odebráním od matky do 10.týdne věku.

Pocit bezpečí a blízkosti


V první řadě je potřeba si uvědomit, že to je psí miminko, které jste si zrovna přivedli domů. Ztratilo vše známé a bezpečné. A vy se pro něj stáváte tou nejdůvěryhodnější osobou na celý život, tou osobou, která se o něj stará a je jeho pozitivním poradcem na cestě životem. Pocit bezpečí a jistoty, kterou mu celoživotně poskytnete, vám zajistí správný vývoj vašeho pejska.

První týdny je nutné strávit co nejvíce spolu. To nejdůležitější, co od vás potřebuje, je vaše fyzická blízkost, pocit bezpečí a péče. Dovolte mu spát ve vaší blízkosti i přes noc, minimálně aby vás slyšel nebo viděl.

Dva měsíce staré štěně zhruba odpovídá dva roky starému dítěti. Proto nemějte na něj příliš vysoké nároky. Štěňátko do 4,5 měsíců věku není schopno se skoro vůbec soustředit a vaše požadavky by měly odpovídat tomuto faktu. Pejsek si musí zvyknout na vše v novém domově, na různé zvuky, přístroje, jiná zvířata… Pokud se štěně něčeho bojí, dělejte jakoby nic. Ignorujte to nebo dělejte, že se stalo něco veselého. Jeho zvědavost si novou věc očichat podporujte a chvalte.

Pejsek se toho musí hodně naučit, jak lidský svět funguje a jak se v něm má chovat. Rozhodněte se pro základní a nejdůležitější pravidla, která budou platit jeho celý život. Není rozumné, aby pes měl velmi přísná pravidla a nebylo mu tak dovoleno se radovat, být psem a zkoumat svět. To je potřeba si uvědomit.  Vytvořte mu zdravé návyky, co se týká: míst odpočinku (gauč ano/ne…), setkávání se psy a lidmi (bez skákání na lidi), žebrání u stolu, chození na vodítku apod. Nastavte s celou rodinou stejná pravidla a slovní povely. Vše se nejlépe naučí hrou a krátkým opakováním.

Fyzické tresty jsou naprosto zbytečné. A pokud pes žije ve strachu z trestu, bude mít velice vysokou hladinu stresu. Pes, který zažívá tresty a bojí se, bude vůči světu reagovat strachem a agresí. Mozek ukládá pozitivní i negativní zážitky a budoucí reakce se zakládá na dřívějších zkušenostech. Pokud psovi potřebujete říct, že něco nedělá dobře, můžete použít neutrální zvuk, který si sami zvolíte, a bude to tak bez nepříjemností pro psa. Jako alternativu můžete použít otevřenou dlaň, jako když člověk mluvící na telefonu dává signál ruky někomu, že nechce být rušen.

Trpělivost! Berte vše s humorem


Zhruba do 4,5 měsíců věku je pes pouze malé miminko. Poté u něj nastávají změny, hormony se hýbají. S vysokou hladinou hormonů dosáhne rychle vysoké hladiny stresu. Ze stresu vyvstává v životě psa nejvíce problémů.
Vysoká hladina stresu způsobuje zdravotní problémy a problémy s chováním. Dlouhodobý stres vytváří v těle kortizol a to i v tom případě, kdy ho není v těle potřeba. Typické příklady, kdy jde o stres: příliš vysoké požadavky, vycházky příliš dlouhé, trénink trvá příliš dlouho apod. Pokud takový problém nastane, je potřeba změnit strategii nebo tempo. Měřením klidového pulzu si můžete ověřit, jak váš pes na tom je. Pulz vám může indikovat spoustu věcí, je užitečné ho znát. Předcházejte vysoké hladině stresu tím, že ho budete trénovat být v klidu. Sedněte si se psem připevněným na postroji a seďte poklidně do té doby, než se uklidní, popř. jej můžete klidně hladit po prsou a boku.

Dočasné období dospívání vyžaduje vaši velikou trpělivost a péči, která se vám však mnohonásobně vrátí, protože z něj bude vyrovnaný jedinec, neboť se bude cítit bezpečně. Berte to prostě s humorem. I během dospívání by na psa měly být vynakládány přiměřené nároky. Nezlobte se a nenadávejte na něj, když mu něco nejde. Každý jedinec potřebuje porozumění a lásku právě tehdy, když se mu zrovna nedaří. Pro jeho sebevědomí je důležité to, aby měl pocit, že učení zvládá. V dospívajícím období se budou střídat fáze klidné a fáze zvláštní, kdy pes je více aktivní, nesoustředěný a „hluchý“.

Fyzicky pes dospívá v 1-1,5 letech. Psychicky je to však mnohem později, zhruba v 2 a někdy až ve 4 letech. Během dospívání se svalová hmota teprve tvoří, proto dejte pozor na poškození kostní a svalové tkáně (pozor na skákání, chůzi ze schodů a přetěžování těla pohybem a tréninkem, sednutí, frisbee apod.). Do 3 měsíců by procházky neměly být vůbec, jít pouze na záchod a dělat krátké průzkumy. Typické pro unavené štěně na procházce je to, že skáče a kouše vodítko. Ve věku 6 měsíců by mělo jít o procházky v délce 30 minut.

Štěňátko si prochází několikrát strachovým obdobím a to ve věku 8 týdnů, 16 týdnů, 9-10 měsíců a 13-14 měsíců. V tomto období se jeho chování může vyznačovat zvýšeným strachem z nových věcí nebo může reagovat na věci,  kterých si před tím nevšímal. Berte na tyto reakce zřetel a neposilujte je. Ignorujte je a odveďte jeho pozornost na něco jiného a zábavného.

Podpora vyrovnaného psa

Každý majitel chce mít vyrovnaného psa, proto, pokud psa povzbudíte a pochválíte, podpoříte tak jeho sebevědomí. Dostatek pozitivních zážitků má také prospěšný vliv na jeho vyrovnanost. Vědomí toho, že něco zvládne sám, ho posílí v důvěře v sebe a v pocitu bezpečí. Mezi aktivity, které zvyšují vyrovnanost psa patří například obohacené prostředí nebo pachové práce.

cute-three-little-white-puppies-sleeping-together1Obohacené prostředí je prostředí, ve kterém jsou přidány věci a předměty, které vyvolávají zvědavost a zájem psa. On je bude svými smysly (čich, zrak, sluch, hmat) objevovat a prozkoumávat. Pokud je štěně nejisté, pomozte mu s rozmístěním pamlsků mezi předměty. Všechno prozkoumávání pes vykonává sám bez rušení majitele. Aktivity přizpůsobte jedinci podle toho, co ho baví. Najděte aktivitu, která bude bavit vašeho psa i vás společně. Zábavných a prospěšných aktivit je celá řada.

Socializace a navykání na prostředí

Socializace je celoživotní postupný proces. Zvláště do 16. týdne věku, kdy je štěně zvědavé a ještě v těle neřádí hormony, je důležité začít se socializací s ostatními psy. Je to dobrý start, který mu pomůže k jednoduššímu dospívání. Štěně by mělo potkat mnoho různých pejsků. Dospělí a slušně se chovající psi jsou výbornými vzory pro vaše štěně. Vyhýbejte se konfliktním psům, jinak se štěně bude všech ostatních psů bát. Umožněte mu hrát si s ostatními štěňaty, ale dávejte pozor, aby to nebylo příliš dlouho nebo příliš často. Štěňata ještě neovládají sebekontrolu, takže od hry to může snadno přejít ke šarvátce. Pokud hra není vyrovnaná, zastavte jejich hraní. Naučte je chovat se spolu také klidně.

Rovněž svého psa podporujte v rozvoji řeči těla. Nejdůležitější složkou této řeči jsou konejšivé signály. Psi spolu a i s lidmi komunikují řečí těla. Psi tyto signály vysílají, aby dali najevo zdvořilost, vyhnuli se konfliktu, snížili nervozitu a vyjádřili, že se cítí nepříjemně. Psi jsou mírumilovní a konflikty si nepřejí. Je úkolem každého majitele dát jim šanci tuto řeč používat, protože správné používání řeči a zvládání situací se psy a lidmi jim dodá na sebevědomí. Mezi konejšivé signály patří například olizování nosu, otočení hlavy pryč, otočení se zády, ztuhnutí, pomalé pohyby, lehnutí….Pokud budete respektovat tuto řeč, budete respektovat i pocity psa. Budete mít tak společně harmonický a bezkonfliktní život.

Součástí socializace psa je jeho začleňování mezi lidi a do prostředí, ve kterém žije. Člověk s helmou je pro štěně něco jiného než člověk bez helmy. Totéž platí u brýlí, klobouku, invalidního vozíku apod. Je potřeba ho seznámit s co nejvíce věcmi a situacemi, které bude muset zvládat. Tento poznávací proces ho velmi rychle unaví, proto postupujte velmi pomalu a systematicky. Vždyť na to má celý život. Přílišný spěch bude mít za příčinu strach štěněte a to, že se nic nenaučí. Pokud se něčeho bojí, tak je důležité to respektovat a dát mu čas a odstup, aby to samo zvládlo.

Místa příhodná pro prozkoumávání štěněte jsou lesy, pole, parky, parkoviště supermarketů po zavírací době, nádraží, průmyslové zóny, garáže atd. Štěně potřebuje poznat a prozkoumat i různé povrchy. Pamatujte i na děti a ostatní zvířata. Dbejte na to, aby těch pozitivních zážitků bylo co nejvíce. I negativním zážitkům se však nevyhnete. Zůstaňte po nich v klidu a štěně ze situace co nejrychleji odveďte a nijak to nedramatizujte. Snažte se odvést pozornost na něco veselého a pozitivního.

Držím vám všem palce! Vaše Mili – mili-kapounova.cz

 

O autorovi

Milli Kapounová

Milli Kapounová

Zajímavé články

Materiální pomoc pro útulek Tibet

Psí hvězda věnovala 29.10.2107 pejskům a kočičkám z Útulku Tibet hmotné dary v hodnotě 1 668 Kč. Děkujeme všem zákazníkům Psí hvězdy. Jen díky Vám můžeme dál pomáhat všem, kteří to potřebují!

Štědré Vánoce pro útulky

Díky vám jsme odeslali další vlnu pomoci do osmi partnerských útulků. Děkujeme, že pomáháte dopřát zvířatům v útulku bohatého Ježíška!

Dubnová pomoc pro Dejte nám šanci, Dášenku a pejsky v Táboře

Ani v dubnu jsme nezaháleli a díky našim úžasným zákazníkům jsme odeslali další dávku pomoci pro tři útulky. Balíčky tentokrát potěšily pejsky v hospicu Dejte nám šanci, útulku Dášenka a pejsky v Táborském útulku.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru