Výživa kočky

Kočka je dravec a pravý masožravec. Její výživa je specifičtější a náročnější než výživa psa. Poradíme vám, jak svoji kočku krmit co nejlépe.

Každá kočka má jiné nároky

Stejně jako u psa i zde platí, že kočku krmíme s ohledem na její věk, pohlaví, velikost, aktivitu, jde-li o venkovní nebo domácí kočku, kastrovanou nebo nekastrovanou a v neposlední řadě trpí-li nějakým onemocněním vyžadujícím zvláštní požadavky na stravu (zdravotní diety). Vše musíme pečlivě zvážit a navrhnout co nejvhodnější stravu pro konkrétní kočku.

Složení potravy

V potravě by měly být zastoupeny především živočišné složky, jelikož nejvyšší podíl energie přichází právě z tuků a proteinů. Sacharidy, pocházející z rostlinné potravy, by měly být zastoupeny pouze v malém množství. Trávicí trakt koček není dobře uzpůsoben k trávení rostlinné potravy. Jejich vyšší zastoupení může vést k obezitě, a to zvláště u starších koček.

Proteiny

Právě z masa a dalších živočišných produktů získává kočka většinu proteinů. Až polovina energie může pocházet z proteinů. Tyto proteiny jsou složeny z aminokyselin, z nichž jsou některé pro kočky esenciální (tzn. tělo je nedovede získat jinak než z potravy). Na paměti bychom měli mít především taurin a arginin.Jejich nedostatek v potravě způsobuje vážné zdravotní potíže.

Nedostatek taurinu způsobuje vážnou degeneraci sítnice s následnou slepotou, může způsobit i hluchotu, onemocnění srdce (dilatační kardiomyopatie), selhání srdce, poruchy reprodukce a porod slabých mláďat ( je důležitý pro správný vývoj mozku kotěte ještě před porodem).

Arginin je důležitý k odbourávání škodlivého amoniaku z těla ven, a to tvorbou močoviny v játrech. Jeho nedostatek způsobí vzestup hladiny amoniaku v krvi a s tím spojené problémy.

Minimální obsah proteinů v sušině je 23% u dospělých zvířat a 26% u rostoucích. (AAFCO)

Tuky

Největší podíl energie (50% i více) je získáván z tuků. Za minimum je považováno 9% tuků v sušině.Tuky jsou složeny z mastných kyselin a jednou z nich je kyselina arachidonová, která je pro kočky esenciální. Zodpovídá za zánětlivou odpověď, reguluje růst kůže, funkci trávicího a pohlavního systému.

Sacharidy

Kočka je striktním masožravcem a má mnohem menší schopnost využívat rostlinná krmiva než pes. Téměř všechna energie pochází z přijatých tuků a proteinů. Nadměrný přísun sacharidů může vyústit v obezitu. Proto by v krmivech pro kočky mělo být obsaženo mnohem méně surovin rostlinného původu než je tomu u psů. Vláknina je však velmi dobrá pro trávení, pokud je obsažena v optimálním množství, to by nemělo překročit 10%.

Vitamíny a minerální látky

I když je množství vitaminů v potravě stopové, jsou životně důležité pro správné fungování a zdraví organismu. To stejné platí i o minerálních látkách. Měli bychom dát pozor především na vitamin A a niacin (vit. B3), které si kočky neumějí syntetizovat z prekurzorů, a do komerčních krmiv jsou i navíc přidávány. Přirozeným zdrojem vit. A jsou hlavně čerstvá játra, rybí tuk atd. Zdrojem niacinu jsou maso, ryby játra a další.

Vit. A je důležitý pro správnou funkci očí, pro růst a vývoj kostí atd., a jeho nedostatek se projeví šeroslepostí, xeroftalmií (suchost spojivky a rohovky) s následnými vředy rohovky, a vyšší citlivostí k infekcím. Pozor však na předávkování vitamínem A!!! Je to vitamín rozpustný v tucích, tudíž se nevyplavuje z těla močí, ale ukládá se zejména v játrech (ty jsou také jedním z jeho zdrojů). Hypervitaminóza se projeví bolestivými změnami na krční páteři i jiných kostech a kloubech.

Niacin je tvořen v organismu z aminokyseliny tryptofanu, kočky však postrádají tento mechanismus. Nedostatek způsobuje anorexii, snížení hmotnosti, slabost, apatie, ohnivě červený jazyk, vředy v ústní dutině, průjem.

Minerály, stejně jako vitaminy, jsou nezbytnou složkou potravy. Účastní se mnoha pochodů a reakcí v organismu. Měli bychom sledovat hlavně poměr vápníku a fosforu. Koťata jsou však oproti štěňatům, více tolerantnější ke změně poměru ve prospěch fosforu.

Poměr vápníku a fosforu by měl být 0,9-1,1 : 1

Potraviny a látky toxické pro kočky

Mezi potraviny, které kočkám neudělají dobře, nebo je dokonce vážně ohrozí na životě patří: alkohol, čokoláda (kakao), česnek, cibule, pažitka, hrozinky, hroznové víno, nápoje obsahující kofein, větší množství jater (hypervitaminóza A, hlavně koťata), kynuté těsto, krmení pouze rybami (vede k nedostatku vit. B1), umělé sladidlo xylitol, kravské mléko (zažívací potíže), tabák, rebarbora, makadamové ořechy

Z léků jsou toxické: paracetamol (Paralen…), ibuprofen (Brufen…), kyselina acetylsalicylová (Aspirin…), pyretriny, permetriny a karbamáty obsažené v antiparazitárních přípravcích neurčených pro kočky (Advantix, Kiltic …)

Zásady krmení

Přirozenou kořistí kočky jsou drobní savci, ptáci, rybky a hmyz. Proto bychom kočce měli podávat menší porce víckrát denně a vždy předkládat čerstvé krmivo. Preferují krmivo ohřáté „tak akorát“, ne horké ani zrovna vytažené z ledničky! Nejlepší variantou je šťavnatá měkká potrava, už jen kvůli tomu, že kočky málo pijí, a tu taky mají mnohem radši. Pokud krmíme granulemi, je dobré jim je trochu zalít. Přístup k vodě musí být samozřejmě neomezený a voda vždy čerstvá.

 

O autorovi

Vanda Nováková

Vanda Nováková

Zajímavé články

Yoggies – sušený barf

Nová česká značka granulí Yoggies je jednou z největších špiček na českém trhu. Pokud zrovna nemáte možnost krmit přímo masem, můžete využít maso usušené ve formě granulí. Nyní naleznete kompletní nabídku i na naší kamenné prodejně v Brně.

Malý velký bojovník, Lišáček

Na kost vyhublý, bez energie, bez naděje na další den a bez kapky pomoci. Takový byl do včerejšího dne osud malého Lišáčka, kterého na poslední chvíli zachránila organizace ForDogs z. s. Přečtete si jeho příběh, který bohužel nemá šťastný konec. Dne 7. listopadu 2016 jeho srdíčko tlouklo naposledy…

Tablety a kočky – jednoduše, bezbolestně

Máte obavy z podávání tablet své kočce? Zkusili jste to a nepodařilo se? Hledáte radu či návod jak na to? Vyzkoušejte tento můj postup. Stejně můžete postupovat, i pokud máte pejska, který vás i tabletu v pamlscích vždy odhalí.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru