Vyzkoušej, ochutnej! Aneb test tří značek granulí

Víme, co prodáváme a chceme, aby granule kromě všech důležitých složek měly také výbornou chuť. Rozhodli jsme se tedy otestovat tři nejznámější značky granulí a podělit se s vámi o výsledky. Jak chutnaly naší fence? Je to totiž psí slečna, která moc dobře ví, co je nejlepší. Jdeme na to!

Denně mám projde rukama několik desítek značek psích granulí. Jistě sami víte, jak je těžké si vybrat nějaké pro svého pejska. Budou mu chutnat? Jsou kvalitní? Nejsou moc drahé? Otázek je víc než dost. A my to moc dobře víme! Vzali jsme tedy s sebou do kanceláře naši psí kolegyni a šli společně testovat. Co jsme ochutnali?

  1. Nová Calibra Lamb&Rice adult medium breed

16467375_10207938975527502_229322855_nCalibra přišla na konci roku 2016 s novou řadou krmiv Calibra Superpremium. Stávající řadu Superpremium nahradila nová v nových obalech s tradiční bílou barvou. Příchutě, které vyráběla Calibra dříve, spojili označením Hypoallergenic. Řada pokrývá potřeby psů od štěňat až po seniory a to ve třech variantách velikostí psů (malé, střední a velké). Sortiment rozšířili o velmi populární Grain Free granule, které nabízí speciální receptury čistě bez obilovin. Jako poslední novinkou je řada Expert Nutrition, která řeší specifické požadavky různých zdravotních komplikací a je jistým předchůdcem veterinární diety.

Je tedy v nové Calibře opravdu z čeho vybírat. Pro náš test jsme si vybrali řadu Hypoallergenic s příchutí jehněčího masa. Granule jsou určené pro psy středních plemen, jsou ovšem spíše menší a proto bychom je neváhali dát i malým plemenům pejsků. Granule nejsou zbytečně mastné a po otevření voní příjemně po mase. Obsažený je lososový olej jako kvalitní zdroj Omega-3 nenasycených mastných kyselin. Hypoalergenní receptura dle výrobce obsahuje 0% pšenice, 0% sóji, 0% kukuřice. Ve složení pak najdeme, že obsah jehněčí moučky je 33%, jako doplněk zde najdeme rýži (kolik procent se ale nedočteme), hydrolyzovaná kuřecí játra (2%) a kvasnice. Hrubé bílkoviny je v této receptuře obsaženo 26%, tuku pak 15%, vlhkost 9%. Z vitamínů najdeme ve složení vápník, fosfor, sodík a hořčík. Obsah chondroprotektiv jsme v této receptuře nenašli, přesto jsme se podívali na jinou, konkrétně Adult Large Breed Chicken&Rice. Zde je obsah chondroitin sulfát 160 mg/kg a Glukosamin 260 mg/kg.

Fena byla v minulosti těmito granulemi krmena, jsou tedy pro ni poměrně známé. Velikost je na ni menší, i když přesně zapadá do tabulek, osobně jako majitel preferuji větší granule, kterými si čistí zubní kámen. Vzorek přijala s nadšením a velmi jí chutnal, jak je u Calibry zvykem. Za nás hodnotíme dobře, nový obal se nám líbí, jen trošku tápeme v označení nových receptur. Všechny pytle jsou stejně bílé, jen se liší boční proužky a pruh pod logem Calibra.

Calibra Lamb&Rice Adult medium breed 14 kg – prodejní cena 1 215,- kč 

2. Natural&Delicious Pumpkin Boar and Apple Adult Medium&Maxi

16468736_10207938973527452_1909575206_nNatural and Delicious, zkráceně značka N&D, je produkt firmy Farmina Pet Foods. Firma si zakládá na výběru kvalitních potravin a přináší zákazníkům a jejich miláčkům dvě staré řady – low grain a grain free. Koncem roku 2016, lehce před uvedením nové Calibry, přišli na trh s novou Grain Free řadou – Pumpkin, tedy s doplněním dýní. Dýně se vám může zdát jako netradiční potravina pro psy, každopádně její nutriční vlastnosti jsou velmi zajímavé. Podporuje koncept nízkého glykemického indexu v potravě. Je zdrojem Beta-karotenu, vitamínu A, a dalších antioxidantů, podporuje funkci imunitního systému a podporuje kardiovaskulární systém. Velmi lákavé, nemyslíte? Přesný obsah dýně se ovšem už ve složení nedočteme, vše je obratně skryto za 60% masa v granulích. Hledali jsme a našli jsme detailnější složení jednotlivých složek.

Námi zkoumaná receptura Boar, tedy s příchutí divočáka, obsahuje 24% čerstvého vykostěného divokého prasete, sušeného divokého prasete pak 22%. Sušená dýně tvoří 5% složení granulí. Velmi zajímavé, dalo by se říct obecně u této značky, je ovocná a zeleninová složka jednotlivých příchutí. V této variantě najdeme 40% těchto složek. Přesněji tedy Sušenou dřeň z červené řepy, vláknina z hrášku, sušená mrkev, sušená vojtěška, sušené jablko (které je uváděné na obalu, ovšem v granulích ho najdeme 0,5%), hrášek ze špenátu a prášek z granátového jablka. Co se týče analytických složek, značka si zakládá na tom, že její krmiva jsou s nízkým glykemickým indexem, který udržuje zdraví vašeho psa a kočky. Přesto příchuť divočáka je obecně braná jako více tučná a tedy i více energetická. Hrubé bílkoviny je zde 30%, čistých tuků a olejů 18%, hrubé vlákniny 2,9%. Oproti prvnímu vzorku Calibry uvádí výrobce ve složení také Chondroitin a to 900mg/kg a Glukosamin 1200mg/kg. U takto dražších granulí by toto měl být standard. Z vitanínů najdeme v granulích vitamín A, D3, vitamín E, C, B2 a B1. Dále pak železo, kyselina listová, L-karnitin a extrakt z aloe vera.

Granule jsou o poznání větší, než tomu bylo u Calibry. Obecně má značka N&D medium řadu větší a lépe se naší feně kousají. Příchuť pro ni není tak lákavá, nejvíce je zvyklá na jehněčí a divočák je lehce specifický. Za nás je přidání dýně zajímavé, přesto více doporučíme tradiční řadu Grain Free, která, oproti této, obsahuje 70% masové složky. Po bližším zkoumání složení jsme zjistili, že obsah masa z divočáka je i přes tato procenta menší a to čerstvé maso 22% a sušené 20%.

Za nás je tato řada příjemným zpestřením jídelníčku vašeho psa. Doporučujeme ji vyzkoušet. Jednou z mála nevýhod může být vyšší cena granulí. Při krmení řadou Grain Free je potřeba mít na paměti, že těchto granulí není potřeba dávat tolik. Sledujte dávkování a hlavně svého psa. Za nás můžeme říct, že opravdu stačí 2/3 dávky granulí.

N&D Gran Free Pumpkin Board&Apple Adult Medium&Maxi 12 kg – 1 545 Kč

3. Brit Care Endurance Duck&Rice

16425279_10207938974727482_1426516741_nA blížíme se do finále. Třetí značku, kterou jsme rozbalili, byl známí Brit a to jeho kvalitnější řada Care. Toto superprémiové krmivo prošlo inovací v loňském roce. Opět zde zůstala čistě bílá barva obalů, která na první pohled oddělí tuto řadu od modré, prémiové. Kvalita granulí Brit Care je tradičně velmi vysoko a s novým obalem byla obohacena o nové lákavé příchutě. Mezi ně patří například Weigh Loss, Dog Show Champion a také námi testované Endurance. Brit reagoval na trh a žádost o Grain Free verzi dříve, než Calibra a několik druhů nabízí i v této variantě, bez přidaných obilovin. Konkrétně Grain Free koupíte pouze příchuť lososa a to ve všech možných věkových variantách od Puppy po Senior&Light. Vždy ale Grain Free receptura obsahuje brambory.

My jsme testovali tedy řadu s obsahem obilovin a to se speciálně určenou pro psy s větším nárokem na energii. Když se podíváme blíže na složení, Brit si na nic moc nehraje a uvádí přesná procenta složení. Granule jsou s příchutí kachního masa, tedy najdeme zde né čerstvé a sušené maso, jako u Natural and Delicious, ale kachní masovou moučku a to hned 46%. Doplněk je zde rýže a to v 30%. Dále zde najdeme sušená jablka, pivovarské kvasnice, ovocný a bylinný extrakt. Z vitamínů pak Vitamín A, D3, E, C, L-karnitin, biotin, B1 a B2. Velmi nás zaujalo přidání chondroitinu a to 190mg/kg a Glukosaminu 320 mg/kg. Pokud si vezmeme, že se jedná o jednu řadu levnějších granulí, než u N&D, je přidání těchto složek velmi zajímavé. Je jich zde zároveň víc než v Calibře (námi testované, porovnání stejných příchutí pro vás připravujeme).

Pro naši fenku byly tyto granule nejvíce lákavé. Jsou opět menší, podobné velikosti Calibry, tmavší barvy. Lehce víc mastné, ale to je dáno příchutí kachny. Po bližším pohledu je na granulích znát příměs, nemají jednotnou barvu. U této příchutě doporučujeme upravit také dávkování. Granule jsou opravdu více energetické a psy po nich můžou mít tendence tloustnout. Zároveň bychom je doporučili pokud potřebujete, aby váš pes přibral. Z vlastních zkušeností také víme, že kachní příchuť pozitivně ovlivňuje kvalitu srsti. Jen pro svou vyšší tukovou složku může působit ze začátku průjem.

Brit Care Endurance Duck&Rice 12 kg – 1 049 Kč

Kdo u naší psí slečny vyhrál?

Co si budeme nalhávat, naše fena sní prakticky cokoli. Od mala je krmena kvalitnějším krmením a proto pro ni byly všechny tři příchutě lákavé. Nebudeme vás dlouho napínat, jednoznačně u ní vyhrál poslední testovaný Brit Care. Ale jako správný masožravec spořádala všechny vzorky do jedné poslední granulky.

Další testy pro vás připravujeme. Uvidíme, co naše psí slečna řekne na nabídku odměn pro vaše pejsky.

O autorovi

Vanda Nováková

Vanda Nováková

Zajímavé články

Elektronický obojek pro psa s handicapem

V poslednom čase sa stále častejšie stretávame s najrôznejšími diskusiami ohľadne  využitia elektronických obojkov pre výcvik psov. Nič ale nieje čierne nebo biele!

Hurá na Herolfest s Psí hvězdou!

Již tento víkend 24.-25.9 2016 proběhne v Herolticích nedaleko Brna akce s názvem Herolfest, na které nemůžeme chybět.

Zimní procházky se psem

Vánoční svátky nekončí Štědrým dnem. Užívejte si klidu a pohody před koncem roku a vyrazte s chlupáči na výlet. Přinášíme vám několik tipů na výlety pro celou republiku.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru