white-cat-hd-wallpapers-free-download-1

Základní pravidla krmení koček

Majitelé koček nám jistě dají za pravdu, že to s nimi občas není vůbec jednoduché. Jednou granulky nebo kapsičku jí s radostí a velkou chutí, druhý den už jen ohrnou fousky a jasně vám dají najevo, že tohle teda ne. Přinášíme vám pár tipů čím kočky krmit a co není úplně dobrá volba.

Cat eating in the floorKočka opravdu není pes!

Když se vrátíme k historii kočky žijící v přírodě je kočka výlučný masožravec. A tak je tomu i dnes, kdy kočky žije v bytě. Není jako pes, který se posledních několik let přiblížil stravě nás, lidí a je z něj spíše všežravec. Přirozenou potravou koček jsou drobní hlodavci, ptáci, ještěrky a další hlodavci. Kočka nepohrdne i vnitřnostmi svých úlovků a jídelníček si tím velmi obohacuje.
Kočky se lovem baví a tráví jím značnou část dne. Není tedy pro kočku přirozené žrát pouze jednou nebo dvakrát denně, jak je to běžné u psa. V přírodě uloví až dvacet živočichů za den. Pokud vám kočka špatně žere, může to být i tím, že má špatné stravovací návyky a nemá možnost se najíst za den dle své potřeby.

Jak kočka k mlsání přijde

Co se v mládí naučíš ve stáří jako když najdeš.  Důležité je začít už od kotěte. Mladým kočkám se v prvním půl roce vytváří stravovací návyky a tříbí chutě. Kočce, která od mala dostává granule budou plně stačit a vyhovovat dál po celý život. U kočky je navíc důležitá vůně, konzistence a teplota potravy. Naopak pokud kočku navyknete na kapsičky a přílišné mlsání, budete v tom pravděpodobně muset pokračovat dál.
TIP PRO VÁS:
Pokud vaše kočka málo jí, zkuste jí potravu ohřát. Kočkám se doporučuje podávat jídlo o teplotě cca 38°C, kterou má i čerstvě zakousnutá přirozená potrava.
Kočkám nepatří do misek lidská strava. Dnes už si možná říkáte, že to tak přeci není, ale opak je pravdou. Stále se najde hodně koček, které jsou krmené zbytky od stolu a mlékem. Kočkám velmi škodí přidaná sůl, koření a tuk v potravinách, které konzumujeme. Vyloženě jedovatá je čokoláda (jak se dočtete v našem článku na toto téma), hrozny, cibule a česnek.  Vesnické kočky se dnes dožívají 1-6 let. Věk koček žijících v bytech se správnými stravovacími návyky je i 15 let.
POZOR!
To, že kočka lidskou potravu žere, neznamená, že je to pro ni dobré. Taky vám chutnají tučná a nezdravá jídla víc, než vhodnější zelenina a přírodní řízek!

Co tedy kočce vybrat?

Vysvětlili jsme si, jak kočku od mala naučíte na méně vybíravou potravu, případně jak vzniklo to, že vám kočka prostě občas granule žere, občas ne. Záleží primárně na preferencích každé kočky. V případě granulí investujte finance do kvality. Pokryjete tak kočce všechny nutriční a energetické potřeby vyvážené stravy. Vlhká strava, tedy kapsičky a konzervy, se dnes vyrábí z různých druhů masa a zakoupíte je v různých kvalitách s poměrem masa a doplňkových látek. Nedejte pouze na reklamu. Zajímejte se o skutečné složení potravy, kterou kupujete. Dobrý marketing vám často prodá i dobře obarvené obiloviny s nulovým obsahem živin. Vůbec nekupujte kočce krmivo ze supermarketů. Jsou obarvená, ochucená umělými dochucovadly a kočky je přímo milují. Ale o zdraví zde nemůže být řeč, koncentrace sacharidů a minerálů je naprosto nevhodná. Kočky potřebují naopak vysoké procento kvalitních proteinů z masa.

TIP!
Pokud si nejste jisti výběrem krmiva pro svou kočku, poraďte se s veterinářem nebo specializovaným obchodem na krmiva. Pracovník supermarketu vám neporadí!

Vybírejte z celé řady krmiv na našem Eshopu Psíhvězda.cz. Pokud si s výběrem krmiva pro svoji kočku nejste jistí, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám vhodné krmivo doporučíme. Pokud u kočky neřešíte zdravotní problém a nemusí dostávat speciální diety určení veterinářem (většinou je na výběr ze dvou diet – od firmy Royal Canine a Hill´s) nebojte se chutě střídat. Kočka vám sama dá často najevo, že chce změnu. Dopřejte kočkám zábavu a možnost si se žrádlem hrát. Ostatně než se taková myš uloví, taky je zábava ji chytat. Umístěte kočce granule do výšky, pořiďte si více misek a rozdělte dávku na různá místa nebo zakupte speciální interaktivní hračky, kam část krmení schováte.

Zdroj: www.vase-kocka.cz, Calibra news

O autorovi

Vanda Nováková

Vanda Nováková

Redaktorka a produktová manažerka, která miluje všechna zvířata. Sama je majitelkou fenky amerického pitbullteriéra a koně. Aktivně se věnuje kynologii jako koníčku a velmi ráda píše o všem možném.

Zajímavé články

depozitum-beruska

Nová síla pro opuštěné pejsky, Depozitum Beruška z.s.

Do Vinařic na Psí hvězdy 2016 jsme se vydali s jasným cílem – pomáhat. První, komu jsme pomohli, bylo Záchranné depozitum pro psy Beruška z.s., které sídlí v Zásmukách.

1462958247_for_pets

Psí hvězda.cz na FOR PETS 2016

Výstava FOR PETS je ojedinělou výstavou chovatelských potřeb u nás. Již 6. ročník proběhl ve dnech 7. – 10.4. v PVA EXPO Praha. Tým Psí hvězdy.cz na něm nemohl chybět.

16195548_1794399330780864_998149337575667905_n

Spojme síly pro Jezevčíky v nouzi!

Jezevčíci v nouzi se na nás obrátili s prosbou o pomoc. Aktuálně pro pejsky potřebují nejen pravidelné krmení, ale také několik dalších věcí. Pomůžeme jim?

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru