Zimní procházky se psem

Vánoční svátky nekončí Štědrým dnem. Užívejte si klidu a pohody před koncem roku a vyrazte s chlupáči na výlet. Přinášíme vám několik tipů na výlety pro celou republiku.

Brdy

Z Prahy coby kamenem dohodil, a přitom stále neprozkoumané. Dlouhé brdské pohoří bylo donedávna téměř celé zavřené kvůli vojenským účelům. Nyní je více než polovina prostoru otevřená a je možné ji navštívit.

Tip na procházku:

8km – přes hrad do brdských stepí

Trasu začínáte v obci Chaloupky, kde můžete nechat auta. Poté po žluté vyrazíte do lesů, po pravé ruce přitom uvidíte výrazný kopec, který se změní v hrad. Zarostlá zřícenina Valdek je přístupná i v zimě a terén přitom není obtížný, až k ní vede asfaltka. Auta sem ovšem nesmí a tak nebudete rušení. Od hradu odbočíte na studánku u Krejčovky a pokračovat budete na Hrachoviště. To je zajímavé místo pro svou historii i současnost. Dříve tam stála celá vesnice, ale během válek a komunistického režimu byla zbouraná a tak se na její ploše rozprostírá širá pláň. Na hry psů je to obrovský prostor, ideální na vylítání. Po polňačce sejdete zpátky do vesnice k autu. Procházka ideální i pro méně zdatné turisty, i za sněhu zde budou cesty průchozí.

10km – pro běžkaře

Už jste vyzkoušeli skijoring? Pokud ne, můžete si o tom více přečíst v našem článku. Ideální trasa pro začátečníky je buď brdská hřebenovka dlouhá 37 kilometrů, nebo krátký okruh z Řevnic na 10 kilometrů. Do Řevnic můžete dojet autem anebo vlakem přímo z centra Prahy. Okruh je asfaltový, při velkém množství sněhu ideální na běžky, je to i oficiální běžkařská trasa. Na rozdíl od známého chuchelského okruhu zde můžete i se psem a nebude tam tolik lidí. Určitě stojí za vyzkoušení. Nasaďte běžky, psovi postroj, a hurá na trať!

Mimoň

25 km – za zubry pro zdatné turisty

Zvlášť v zimě stojí za to výlet do Mimoně za zubry. Psa sice z vodítka nepustíte, ale pokud využijete dlouhou stopovačku, jistě si výlet za zajímavými pachy užije. V oboře Židlov se totiž nachází mnoho zajímavých druhů zvířat, které jinak běžně nespatříte. Kromě velkého lákadla – zubra evropského, můžete spatřit i jeleny velké či muflony.

Z Mimoně vyrazíte na hrádek Vranov a poté po cyklostezkách budete pokračovat až do Židlova. Cesta není nijak turisticky značená a tak je třeba využít mapy a orientace v terénu. Při vstupu do obory je třeba překonat železný rošt, který ale psi obvykle hravě zvládnou a ty menší přenesete.  Prohlédnout si můžete i kamenný hrádek a světnice Zbyny a přes vesnici Hvězdov zas zpět do Mimoně.

Skijoringový ráj – Krušné hory

Máte doma psího sportovce? Je jedno, jestli je to malý teriér či velký ohař nebo saňový seveřan, hlavní je, pokud ho běhání po sněhu baví. Centrem pro zimní psí sporty jsou Krušné hory. Kromě několika závodů, které se v zimních období konají přímo v Krušných horách, je zde neuvěřitelné množství běžkařských tras, které jsou dost široké, abyste se na ně vešli i se psem po boku. A odpoledne, až budete unavení, můžete si sednout s hrnkem horkého čaje a sledovat cílové doběhy závodníků, mustrů a jejich psů.

Celodenní výlet na Plešné jezero

Příjemný výlet na celý den je z Nové pece na Šumavě. Přes Raškov vyrazíte do hor směrem na Plešné jezero. Trasa je kopcovitá, ale příjemným upraveným terénem i v zimě. Plešné jezero je navíc v zimě velice kouzelné na pohled i na focení. Pokud budete unavení, můžete se jít tou samou cestou zpět anebo můžete pokračovat dál směrem k hoře Plešivec. Úplně nahoru stoupat nemusíte, stačí jí obejít, přes Jelení a pak pomalu zpátky údolím na Novou pec. Výhodou této trati, že ačkoliv měří 25 kilometrů, po cestě nepotkáte jedinou sjezdovku a nehrozí vám tak srážka s lyžařem, na rozdíl od jiných hor, kde většina stezek přes sjezdovky vede. Jediné riziko je může být z běžkařů, ale pokud svého psa nenecháváte pobíhat volně po cestě ze strany na stranu, není čeho se bát. Svačinu a termosku s čajem určitě s sebou, jediné občerstvení je v Nové peci.

Želiv – kolem vodních přehrad

Pokud upřednostňujete spíše tichou a prázdnou krajinu, v zimě je nádherný pohled na zamrzlé přehrady v okolí Želiva. Auto můžete nechat tam a vyrazíte proti proudu řeky Želivky po červené turistické značce. Hned po pár prvních kilometrech narazíte na „Malou“ kamennou krásnou přehradu Vřesník.  U vodní elektrárny můžete pokračovat přes kopec na takzvanou „Velkou“ přehradu Sedlice. Okruhem se vrátíte zpět do Želiva. Výhoda je, že délku trasy si každý může určit sám. Je možné udělat krátký výlet na 4 kilometry, stejně tak je tu prostor i na 20 kilometrů procházky.

Na běžky tato trať určitě není, často jsou na zemi pařezy a kmeny, případně strmější kamenné lesní cesty. Kromě místních, kteří se sem o víkendu občas projdou, na turisty v zimě téměř nenarazíte. Pokud vás lákají památky, nezapomeňte určitě na klášter Želiv.

Beskydy pro horaly

Pokud vás nějaký kopec jen tak nezastaví, vyzkouštejte Beskydy. Příjemné a méně známé středisko pro začátek cesty jsou Velké Karlovice. Odsud startuje několik běžkařských tras a tak opět můžete zapojit svého psa do práce. V okolí je hned několik dalších bodů, kam se vypravit i na pěší výlet. Když vás bude více a pejska si dole pohlídáte, v případě dobrého počasí se můžete pokochat okolím z rozhledny Miloňová. Dále Karlovicemi prochází Beskydská magistrála, hlavní trasa skrze Beskydy. Není to ale pro méně zdatné výletníky, převýšení je velké a svahy prudké, i na pěší chůzi vynaložíte velké úsilí.

Pro náruživé běžkaře

Běžkařské plochy na Králickém sněžníku. Nepříliš často zmiňované české hory. Oproti velikánům jako Krkonoše nebo Jeseníky zde není příliš sjezdovek nebo skicenter, a právě proto možná není Sněžník příliš turisticky oblíbený. Přitom se jedná o velmi vysoké hory na české poměry a každý hřeben má alespoň jednu běžkařskou trasu. Nejsou to hory určené na krátké pěší výlety, ale pokud máte tahouna, udělejte mu radost a vezměte ho na běžky.

Na Pálavu i v zimě

Všichni známe romantické výhledy na pálavské vinice. Byli jste zde ale i v zimě? Zasněžené stráně mají také své kouzlo. Všechny zajímavé milníky jsou navíc blízko u sebe a tak celou Pálavu obejdete v pouhých patnácti kilometrech. Když začnete v Dolních Věstonicích,  vyrazíte směrem nahoru na Děvín, odkud je skvělý výhled do okolí. Přes Klentice vylezete na Stolovu horu. Výhoda zimního podnebí je především v prázdnotě a tichu. Turisté sem zamíří zas na jaře, kdy začne vše kvést, a později, když začne ze sklípků téct víno. Přes Sirotčí hrádek to stočíte zpět na sever na Horní Věstonice a zpátky ke startu.

Chybí vám v Brně sníh?

Jen kousek od Brna, pár minut vlakem i autem, se nachází oblast jeskyní. Teď v zimě jsou sice většinou nepřístupné, ale jejich okolí je často výletově opomíjeno a i proto je přes leden a únor vhodná doba na návštěvu. Minete se s davy turistů, můžete pustit psa vyběhat se aniž byste se báli, že ho budete neustále odvolávat od jiných lidí. Oblast Adamova je navíc v údolí mezi kopci a je výrazně chladnější než zbytek Moravy. I během dnů, kdy už v Brně téměř sundavají bundy, v Adamově je zasněženo.

Delší výlet přes dvacet kilometrů je vysloveně památkový. Vyrazíte z Adamova do kopce po zelené na rozhlednu Alexandrovku. Pokračujte dál do Křtin, což je menší vesnice s ohromujícím kostelem a 30 metrů vysokou kupolí. Přes Habrůvku pokračujete zpět do údolí a zbytek cesty vede podél asfaltky či potoka a podél řady jeskyní, z nichž většina je průchozích i v zimě. I v případě sněhu je celá trasa průchozí. Měří sice dvacet kilometrů, ale je dostačující i pro turisty začátečníky, bez větších strmějších stoupání.

Kratší výlet může být jen na rozhlednu a zpátky, případně opět po modré údolím, tentokrát nahoru, a poté odbočíte doleva po žluté na vyhlídku Karla Hynka Máchy.

 

O autorovi

Kristýna Čermáková

Kristýna Čermáková

Studuje žurnalistiku na Masarykově universitě v Brně. Společně se svou fenkou Easy se věnuje mnoha psím sportům a amatérsky fotografuje.

Zajímavé články

Zveme Vás do Prahy na Festival zvířat!

Skvělá akce pro všechny milovníky zvířat proběhne již tento víkend 1.-2. října na výstavišti v Praze – Holešovivích a my si ji nenecháme ujít. Přidejte se i Vy! Na co se můžete těšit?  Po celý víkend bude připraven opravdu pestrý program.

Staffy Day 6.-7.8.2016

První srpnový víkend se v Brně uskutečnil Staffí den spolu s I. ročníkem Karen Ford memoriálu. Staffbullíci s PP se vydali soutěžit v kráse, sportu a čekalo toho na všechny mnohem víc.

Převoz feneček pro Jezevčíky v nouzi

Dne 20. září 2016 jsme vyrazili z Brna pro dvě fenečky jezevčíka. O převoz nás poprosili z Jezevčíků v nouzi. Přibalili jsme pro ně dárečky, sedli do auta a jeli. Na místě nás ale čekalo malé překvapení.

Pomáháte s námi nákupem
na našem E-shopu.

Odznak kvido
Nahoru